Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca

Actualul contract individual de munca, poate cumva sa “curga” in continuare, astfel incat el sa fie valabil si dupa pensionare? Daca da, care este temeiul legal? Va multumesc.
af art 56 (1) c - CIM inceteaza la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare ptr pensionare;
1. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:

c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;

2. Asadar la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare se emite decizie de incetare de drept a contractului individual de munca (CIM) si apoi se incheie un alu CIM, cu aceeasi data cu care a incetat CIM actual.

C.i.m. existent nu mai poate continua , intrucat opereaza incetarea de drept.
Va multumesc, dar mi s-a spus ca nu este posibil sa se incheie un nou CIM decat in urma unui concurs. Este vorba despre institutie publica.
Intr-adevar, ceea ce vi s-a spus este corect.

Cine v-a spus altceva ar trebui sa vada prevederile de mai jos :

Art. 30 C.mun.
(1) Incadrarea salariatilor la institutiile si autoritatile publice si la alte unitati bugetare se face numai prin concurs sau examen, dupa caz.

HG 286/2011
REGULAMENT-CADRU din 23 martie 2011 privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzător funcţiilor contractuale şi a criteriilor de promovare în grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar plătit din fonduri publice :

art.1
(1) Ocuparea unui post vacant sau temporar vacant corespunzător unei funcţii contractuale se face prin concurs sau examen, în limita posturilor vacante sau temporar vacante prevăzute în statul de funcţii.
....