Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Zile libere pentru tatici la nasterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Zile libere pentru tatici la nasterea copilului

Buna ziua. As vrea sa stiu daca s-a modificat numarul de zile libere acordate taticilor la nasterea copilului de la 5zile la 10zile. Multumesc!
tudorvaleriu a scris:

1. Sunt doua lucruri distincte.

2. - Una este sa solicitati 5 zile libere platite pentru evenimente deosebile in familie Prevazute in Contractul colectiv de munca sau in Regulamentul intren) si alta este sa solicitati 5 zile libere platite = concediu paternal (conf. Legii 201/1999).
- Le puteti solicita pe amandoua.

Ramane doar sa inmanez cererea de concediu paternal (conf. Legii 201/1999) angajatorului? atunci este perfect legal 5 zile eveniment deosebit + 5 paternal + alte 10 paternal puericultura. Total 20 zile.?
1. Cumulul se face numai daca doriti dvs. sa luati aceste zile unele dupa altele.

2. Dar le puteti lua si separat.
tudorvaleriu a scris:

1. Cumulul se face numai daca doriti dvs. sa luati aceste zile unele dupa altele.

2. Dar le puteti lua si separat.

Multumesc Domnule.