Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu chiriasii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu chiriasii

Bună seara.Locuiesc la bloc,iar deasupra apartamentului meu,proprietarul a închiriat unor studenți, 3 la număr, care în fiecare seara au program de ras și vorba pana dimineață. Problema este ca aceasta gălăgie mă deranjează seara de seara și nu mă pot odihnii în condițiile în care și muncesc.Am discutat frumos cu ei,cu proprietarul,i-am rugat sa respecte programul de liniște, dar degeaba.Am chemat și politia care mi-a spus ca dacă nu asculta muzica și nu dau petrecere,ei nu au cum sa-i sancționeze. Întrebarea este urmatoarea :când a închiriat, proprietarul era cumva obligat sa aibă aprobare de la locatari,ce zice legea?Vă rog sa-mi dați un sfat ca nu mai am liniște în casa mea și as vrea sa știu cum sa procedez,cui sa mă adresez.Vă mulțumesc anticipat.
Nu exista dispozitie in vigoare care sa oblige proprietarul sa solicite acordul vecinilor ca sa inchirieze spatiul propriu cu destinatia de locuinta
Daca amiabil nu solutionati,notificati oficial proprietarul,cu obligatia respectarii normelor de convietuire in comun,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
L nr 230/2007 Art. 18
În cazurile în care în clădirile de locuinţe unul dintre proprietari sau chiriaşi împiedică, cu bună-ştiinţă şi sub orice formă, folosirea normală a clădirii de locuit, creând prejudicii celorlalţi proprietari ori chiriaşi, după caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instanţei să hotărască măsurile pentru folosirea normală a clădirii, precum şi plata daunelor.

ynocentta, utilizator