Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intrebare divort!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intrebare divort!

Un dosar de divort ramas in suspendare in 2008 ...reluat apoi (perimare) primul termen fiind in 28 august 2009 este posibil sa urmeze o procedura accelerata sau depinde de alti factori?
Reincepeti procedura de desfacere a casatoriei! Puteti depune cererea de chemare in judecata,urmand ca pana la primul termen sa depuneti si certificatul de casatorie pe care il veti ridica din dosarul perimat sau puteti sa solicitati la oficiul de stare civila eliberarea unui duplicat.
Apelati la serviciile unui avocat!
Ca si dl. av. Lascoschi, cred ca citatia este doar pentru ca se va constata din oficiu perimarea. Cine doreste divortul trebuie sa formuleze o noua cerere de chemare in judecata. La termenul din 28.08.2009 se va constata perimarea, cauza din 2008 urmand a fi scoasa de pe rol.