Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Somaj - vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Somaj - vechime in munca

Buna ziua.

este adevarat ca doar primul somaj se considera vechime(stagiu de cotizare) pentru casa de Pensii?
1. Orice perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare le pensie si sanatate.

2. Plata contributiilor se face de catre Agentia de Somaj de la buget.
Multumesc mult pentru clarificare!
Somajul acordat in baza Legii nr. 1/1991 privind protecţia socială a şomerilor şi reintegrarea lor profesională constituie vechime in munca.

Legea 1/1991 a fost abrogata de Legea 76/2002, privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, incepand cu data de 01.03.2002, data intrarii in vigoare a acestei legi, acesta perioada nu mai este recunoscuta de lege ca fiind vechime in munca.