Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... masina mostenita
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

masina mostenita

buna ziua.
v-as ruga sa ma ajutati in ceea ce priveste o problema legata de o mostenire de masina.
am mostenit o masina prin succesiune si problema este ca ITP si asigurarea au expirat.Eu as vrea sa vand aceasta masina dar nu stiu ce trebuie sa fac mai intai.
va multumesc
Inspectia tehnica periodica nu are nicio conditionare?Spre exemplu,existenta asigurarii?
Voi ati cumpara o masina in aceste conditii?Stiut fiind ca aceasta presupune bani,functie de starea masinii,mecanicul mai cere bani...
Nu va contrazic,orice lucru scos spre vanzare are,cel putin teoretic,un cumparator.
elenaerdei a scris:

Inspectia tehnica periodica nu are nicio conditionare?Spre exemplu,existenta asigurarii?
Voi ati cumpara o masina in aceste conditii?Stiut fiind ca aceasta presupune bani,functie de starea masinii,mecanicul mai cere bani...
Nu va contrazic,orice lucru scos spre vanzare are,cel putin teoretic,un cumparator.

Nu este obligatoriu sa fie asigrata atata timp cat nu circuli pe drumurile publice cu masina . Daca o pune pe platforma si ii face revizia nu are nevoie de asigurare!:D
elenaerdei a scris:

Inspectia tehnica periodica nu are nicio conditionare?Spre exemplu,existenta asigurarii?
Voi ati cumpara o masina in aceste conditii?Stiut fiind ca aceasta presupune bani,functie de starea masinii,mecanicul mai cere bani...
Nu va contrazic,orice lucru scos spre vanzare are,cel putin teoretic,un cumparator.

=D>:))
Ai dreptate....... faceam referire doar la intocmirea contractului de vanzare cumparare, care nu este conditionat de asigurare sau inspectia tehnica periodica.
Eu stiu ca asigurarea este ceruta(si cu avionul daca transporti masina) in momentul in care mergi la inspectie,poate ma insel.
Si nici n-ar fi problema mare,tot romanul este agent de asigurari.Asta sa fie toata problema.:D
ContSters76710, utilizator
MIHAI GRIGORE a scris:

Nu este obligatoriu sa fie asigrata atata timp cat nu circuli pe drumurile publice cu masina . Daca o pune pe platforma si ii face revizia nu are nevoie de asigurare!:D

Am un prieten care mi-a zis cica: RCA-ul este obligatoriu indiferent daca circula sau nu.Obligatia de a intocmi polita o are proprietarul (non stop), cat timp autovehiculul are numere de circulatie :-/
Ce sa mai credem?:foottap: