Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... TRANFERUL DINTR-O UAT INTR-UN SPAS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

TRANFERUL DINTR-O UAT INTR-UN SPAS

buna ziua,
numele meu este Janina si as avea si eu o intrebare: lucrez in cadrul unei primarii ca asistent medical comunitar si sunt cu contract de munca, la un SPAS s-a scos un post la concurs ca functionar public, la care m-as incadra, intrebarea mea este daca beneficiez de art 90 din Legea 188/1999 privind transferul la cerere, dupa ce o sa iau concursul. Adica o sa fiu incadrata cu acelasi salariu, pe alta functie, dar salarizare? Postul este de referent, clasa III, gradul profesional asistent(studii medii).
Va multumesc anticipat!
Nu opereaza art.90 din Legea 188/1999 , intrucat in cadrul primariei aveti calitatea de personal contractual.
Multumesc!
Dar un referent, clasa III, gradul profesional asistent ce salariu are, postul solicita vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice: minimum 6 luni si eu am acest domeniu 4 ani.Multumesc!
Nu sunt specialist in salarizare , insa probabil cineva care lucreaza cu salariile din sectorul bugetar va va da informatia solicitata.