avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Periodele de Concedii Medicale se iau in calcul la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Periodele de Concedii Medicale se iau in calcul la vechimea pentru pensie anticipata partiala?

Buna ziua ,
Pentru pensionarea anticipata partiala se iau in calcul perioadele de Concedii Medicale :
Daca sunt nascuta pe 30 aprilie 1955 si am avut 3 luni concediu medical in ultimii 2 ani ( nu-mi amintesc perioadele de concedii medicale inainte de 1989) , cand pot depune cererea pentru pensionare anticipata partiala ?
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra, multumesc.
Cel mai recent răspuns: janairina , utilizator 12:31, 2 Aprilie 2016
1. - Din indemnizatiile pentru concediu medical din ultimii 2 ani vi s-a retinut si virat contributia pentru pensie.
- Ca urmare acele perioade de concediu medical sunt stagii de cotizare la pensie.

2. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare ested e 30 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 1 luna, in mai 2015, adica oricand de acum inainte.
Va multumesc foarte mult .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata partiala ddena ddena Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca exista si daca se aplica PENSIA ANTICIPATA PARTIALA, pentru varsta de minim 55 de ani si minim 30 de ani ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata costeaanisoara costeaanisoara Sotul a implinit 60 de ani pe 22 iulie, are 40 de ani vechime în muncă,37 de ani numai în învăţământ, un an jumătate armată şi un an jumătate a ... (vezi toată discuția)
Pensie ioji1955 ioji1955 cand pot sa ies in pensie? sunt nascut in dec 1955si am 40de ani lucrati! ... (vezi toată discuția)