Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Art. 339 Noul Cod de Procedura Penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Art. 339 Noul Cod de Procedura Penala

Buna Ziua,
Sunt parte vatamata intr-un dosar penal.
In urma referatului organului de urmarire penala, s-a dispus clasarea dosarului pentru lipsa de probe.
Am facut plangerea impotriva sol. de clasare la prim procuror. Desi aceasta a fost intemeiata(zic eu), s-a dispus mentinerea acelei solutii in conf. cu Art. 339 Noul Cod de Procedura Penala
Va intreb pe Dvs. cunoscatorii, cui trebuie sa ma adresez cu plangere?
Proc. ierarhic superior sau Judecatorului de camera preliminara?
multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos !
Dar, daca incheie ordonanta cu art. 339 cpp., la alin. 2 din acelasi art. zice ca "(2) În cazul când măsurile şi actele sunt ale prim-procurorului, ale procurorului general al parchetului de pe lângă curtea de apel, ale procurorului şef de secţie al parchetului ori au fost luate sau efectuate pe baza dispoziţiilor date de către aceştia, plângerea se rezolvă de procurorul ierarhic superior"
Asadar, cui credeti ca trebuie sa ma adresez cu
pangerea impotriva acestei ordonante?

Multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc !