avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1084 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Art. 339 Noul Cod de Procedura Penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Art. 339 Noul Cod de Procedura Penala

Buna Ziua,
Sunt parte vatamata intr-un dosar penal.
In urma referatului organului de urmarire penala, s-a dispus clasarea dosarului pentru lipsa de probe.
Am facut plangerea impotriva sol. de clasare la prim procuror. Desi aceasta a fost intemeiata(zic eu), s-a dispus mentinerea acelei solutii in conf. cu Art. 339 Noul Cod de Procedura Penala
Va intreb pe Dvs. cunoscatorii, cui trebuie sa ma adresez cu plangere?
Proc. ierarhic superior sau Judecatorului de camera preliminara?
multumesc
Cel mai recent răspuns: crimxm , utilizator 18:28, 5 Aprilie 2016
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos !
Dar, daca incheie ordonanta cu art. 339 cpp., la alin. 2 din acelasi art. zice ca "(2) În cazul când măsurile şi actele sunt ale prim-procurorului, ale procurorului general al parchetului de pe lângă curtea de apel, ale procurorului şef de secţie al parchetului ori au fost luate sau efectuate pe baza dispoziţiilor date de către aceştia, plângerea se rezolvă de procurorul ierarhic superior"
Asadar, cui credeti ca trebuie sa ma adresez cu
pangerea impotriva acestei ordonante?

Multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum aflu cand ordonanta devine definitiva? dlemil dlemil Buna ziua Am primit o ordonanta de la procuror pt clasare cu termen de a deveni definitiva in 20 de zile de la comunicare. Daca cineva va face contestatie ... (vezi toată discuția)
Este legal termenul în care am transmis plângerea pentru durata ... Cornely Cornely În ianuarie 2024, Prim procurorul Parchetului de pe lângă Judecătorie a emis Ordonanta de clasare (prescrierea faptei). În termen, in temeiul art 339, ... (vezi toată discuția)
Orodonanta de clasare Sever Simion Sever Simion Am primit o ordonanta de clasare a plangerii penale intocmita de mine ca parte vatamata. In cuprinsul ei sunt multe minciuni si sursa lor este sectia de ... (vezi toată discuția)