Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... hotararea penala nu se comunica??
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

hotararea penala nu se comunica??

Cum exercit calea de atac (extraordinara) daca nu mi se comunica hotararea definitiva??
Subzista termenul de 30 zile pt motivarea hotararii?
In acest caz, trebuie sa ma duc la arhiva sa solicit fotocopie a hotararii.... si de atunci se calculeaza termenul??
eusaisapte a scris:

Judecatorul incalca art. 349, 351, 403 (1)c)d) din CPP si altele de genul privind administrarea probelor sau legi ce tin de solutionarea dosarului, cum ar fi cheltuielile judiciare inventate

Prev. respective se refera la judecata in instanta, nu si la judecatorul de camera preliminara...
In ce sens se aplica? Pt ca sectiunea de camera preliminara din CPP nu prezinta nicio relevanta cu privire la plangerea impotriva solutiei de clasare. Ci doar la trimiterea in judecata...
Regulile de procedura necontencioasa se completeaza cu regulile de procedura contencioasa daca nu incalca natura necontencioasa a procedurii
eusaisapte, utilizator
Pai si cum rezulta daca incalca sau nu natura necontencioasa a procedurii?

Camera preliminara apare oarecum partial contencioasa...
E adevarat ca CPP initial nu prevedea citare,
insa deciziile CCR de neconstitutionalitate au facut talmes-balmes :)

In concret, judecatorul de camera preliminara nu examineaza fondul cauzei...
uneori nici nu citeaza paratul :) ajungand in fata instantei doar parchetul

Daca nu examineaza fondul cauzei, apare mai degraba ca nu ar avea obligatia unui rol activ, sa lamureasca toate imprejurarile... mai ales ca nu poate administra probe laborioase...
Daca partile sunt citate nu inseamna ca e contencioasa procedura. Desigur anularea solutiei procurorului vizeaza partile dar nu exista dreptul sa nu fii urmarit penal :) - ai prezumtia de nevinovatie. Exista doar punerea in miscare a urmaririi penale abuziv ceea ce e altceva... si partile au dreptul de a manipula sistemul in scopul de a-si dovedi nevinovatia
Stati putin... ca e un pic cam criptic mesajul :)
Va rog sa explicati!!

Nu as fi de acord ca procedura in camera preliminara, cu citarea partilor, poate fi considerata necontencioasa. Cum argumentati?
aidu, utilizator