Forum Discuţii juridice Executare silită Prev.art. 84(1) Cpc, se aplica si cererilor de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Prev.art. 84(1) Cpc, se aplica si cererilor de executare ?

Pentru redactarea si depunerea cererii de executare silita, trebuie respectate prev.art. 84(1) Cpc?

Ma intereseaza acest aspect, vazand Decizia nr. 9 din 04.04.2016 a ICCJ, prin care s-a admis sesizarea formulată de Tribunalul Braşov - Secţia I civilă, în dosarul nr. 21531/197/2015, privind pronunţarea unei hotărâri prealabile şi, în consecinţă, s-a stabilit ca :

În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 84 alin. (1) din Codul de procedură civilă, cererea de chemare în judecată şi reprezentarea convenţională a persoanei juridice în faţa instanţelor de judecată nu se poate face prin mandatar persoană juridică, nici prin consilierul juridic sau avocatul acesteia din urmă.
Obligatorie, potrivit dispoziţiilor art. 521 alin. (3) din Codul de procedură civilă
.

Multumesc.
Daca vorbim de reprezentarea conventionala, da, textul de lege este clar si decizia este si mai clara.
Sa inteleg ca nu se mai pot face cereri de executare silita, de catre persoanele juridice prin reprezentant conventional, mandatar, avocat sau consilier juridic?
Ce efect apreciati ca are deciazia de mai sus in privinta cererilor de executare formulate de persoanele juridice prin reprezentant conv., anterior acestei decizii, cereri care sunt pe rolul BEJ, au fost deja incuviintate iar titlurile ex.puse in executare silita ?

Multumesc!
Irina S. a scris:
Sa inteleg ca nu se mai pot face cereri de executare silita, de catre persoanele juridice prin reprezentant conventional, mandatar, avocat sau consilier juridic?

In mod normal nici pana acum persoana juridica nu putea fi reprezentata conventional decat prin avocat si consilier juridic, faptul ca se practica si accepta la unele instanta reprezentarea conventionala prin consilierul juridic al altei persoane juridice, este alta chestiune, care tocmai a fost lamurita prin decizia respectiva.

Irina S. a scris:
Ce efect apreciati ca are deciazia de mai sus in privinta cererilor de executare formulate de persoanele juridice prin reprezentant conv., anterior acestei decizii, cereri care sunt pe rolul BEJ, au fost deja incuviintate iar titlurile ex.puse in executare silita ?

Decizia nu are efect asupra cauzelor pe rol, dupa cum stim, aplicarea va fi dupa publicarea in monitor.
Ok, si daca am cauza pe rol si intre timp se publica in M.Of., se poate invoca aceasta decizie?
Ms.
Pai nu se poate invoca pentru cauzele pe ro, normal,
doar pentru cauzele incepute dupa publicare in MO.