Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... participare la concurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

participare la concurs

O persoana concediata disciplinar pentru abateri repetate se poate inscrie la concurs pentru ocuparea unui post vacant in cdarul aceleiasi institutii care l-a concediat?
Daca indeplineste conditiile de participare se poate inscrie la concurs.

Mai ales, condiţii specifice potrivit cerinţelor postului scos la concurs.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Art 248 (3) Sancţiunea disciplinară se radiază de drept în termen de 12 luni de la aplicare, dacă salariatului nu i se aplică o nouă sancţiune disciplinară în acest termen.
Va intreb daca acest articol se poate aplica si in cazul unei persoane concediate disciplinar care doreste acum sa se inscrie la concurs pentru ocuparea unui post vacant. Persoana a fost concediata la data de 04.12.2015 prin la decizia curtii de apel .
Cand i s-a aplicat sanctiunea si daca aceasta a fost anulata de catre o instanta de judecata?
Sanctiunea a ramas definitiva prin decizia curtii de apel din data de 23.11.2015, si s-a pus in aplicare de catre angajator la data de 04.12.2015. Nu a fost anulata de nici o instanta de judecata .
Daca la conditiile specifice de ocupare a postului este mentionat si aspectul privind ca nu i-a încetat contractul individual de muncă pentru motive disciplinare în ultimii .... ani, atunci nu poate participa.