Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inregistrare plata facturi II vs contract comodat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inregistrare plata facturi II vs contract comodat

Buna ziua, ..putin ajutor va rog?!
Sunt inregistrata cu un o Inteprindere Individuala si sediul il am in apartamentul parintilor, din moment ce nu sunt eu proprietarul imobilului. Am un contract de comodat semnat cu parintii pe o suprafata de 20m patrati (o camera), iar facturile la electricitate si gaz vin pe numele lor. Conform contractului de comodat punctul 3.1. Obligatiile comodatarului, este specificat la punctul c) "sa suporte toate cheltuielile de folosinta ale spatiului"

Multiple intrebari:
1. cum inregistrez facturile de utilitati in contabilitate? Facturile nu sunt pe numele meu, eu doar contribui cu 30/40% din valoarea lor la plata finala. Plata este facuta de parinti numerar sau card (insa nu cu cardul meu). Deci ce mentionez la rubricile din RJIP? Inregistrez nr facturii si chitanta de plata chiar daca nu sunt in numele meu?

2. ce valoare a facturii inregistrez? Toata suma sau doar un procent din valoarea facturii? Care este procentul, 30% poate? Apartamentul are o suprafata de 78mp.

Am auzit pareri diferite si nu stiu cum sa procedez, va rog ajutor urgent!
Multumesc!

Platiti catre parinti suma cu dispozitie de plata caserie, procent din valoarea facturii raportata la mp folositi, in baza contractului de comodat.