Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

dupa decesul mamei in urma cu un an, s-a facut succesiunea si am mostenit impreuna cu fratele meu un imobil si un teren extravilan in cota de 1/2.Eu doresc sa vindem casa care este nelocuita de un an si se degradeaza,el nu este de acord.Cum sa procedez in continuare?Multumesc!
Proces de partaj in instanta, cu atribuirea in natura a bunurilor si compensarea in bani (sulta) a eventualei diferente intre valoarea loturilor atribuite.