avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 139 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... cui ma adresez daca primaria nu-si face treaba
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

cui ma adresez daca primaria nu-si face treaba

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie cui trebuie sa ma adresez si in baza caror prevederi legale pentru situatiile de mai jos:
1. O institutie din subordinea primariei nu-si face treaba
2. Primaria care ar trebui sa supravegheze institutia respectiva nu-si face treaba
3. Primaria nu raspunde in termenul de 30 zile la petitii, desi revin lunar cu o petitie.

Mentionez ca in situatiile de mai sus am depus o petitie la prefectura, care mi-a spus ca trebuie sa ma adresez in contencios administrativ in instanta ?!

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters98997 , utilizator 21:50, 14 August 2009
o actiune in instanta cu obligatia de a face...
Prin petitia formulata catre Prefectura s-a efectuat de catre DVS procedura prealabila prevazuta de catre Legea Contenciosului Administrativ, asadar urmeaza - actiunea indreptata la instanta de contencios administrativ .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Primaria mihaigaby mihaigaby Imi trebuie certificatul fiscal al unui teren care este al coperativei. Certificatul fiscal a fost semnat de Primar si secretara primariei refuza sa il ... (vezi toată discuția)
Cum se procedeaza in contencios administrativ cand nu ti se raspunde la o cerere Just-drept Just-drept Buna seara, Am depus o cerere la o institutie publica, iar eu nu am primit un raspuns. Stiu ca cf. art. 8 din OUG 27/2002, institutiile publice au ... (vezi toată discuția)
Legea 544/2001 wap54 wap54 Unde depun o solicitare de raspuns la o petitie depusa de ex. pt Prefectura judetului in care locuiesc si care nu a raspuns la termenul de 30 de zile si unde ... (vezi toată discuția)