Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua. De vro 6 luni a murit bunicul meu si matusile mele au inceput dezbaterea de mostenire ( eu sunt mostenitoare dupa tata care e mort si el de 11 ani). Problema e ca in curtea bunicului meu mai sta un frate care e insurat, dar sotia lui a plecat de acasa de vro 50 de ani si nu au divortat inca. Ca sa faca cadastru la pamant si sa delimiteze partea bunicului de partea fratelui lui bunucul meu au nevoie si de o copie dupa buletinul sotiei fratelui bunicului meu si ea nu vrea sa ne-o dea. Problema e ca ea nu vrea nici sa divorteze. Se poate face ceva in lipsa ei la divort pe motivul parasirii domiciliului conjugal?
Da, femeia poate fi citata intr-o actiune de divort, insa nu se intelege ce va intereseaza: dezbaterea succesiunii dupa bunic sau divortul fratelui bunicului? Si nu se intelege ce treaba are sotia fratelui bunicului cu averea ramasa de la tatal bunicului (strabunicul dvs.), adica de ce v-ar trebui buletinul ei? Desigur, probabil exista o ratiune, insa am vrut sa intelegeti ca situatia fiind complicata in sensul existentei unei situatii neclare si cu multi succesibili, va trebuie o consultatie in concret cu actele in fata.
,Poate fi invocat ca motiv de divort separarea in fapt indelungata, conform art.935(1)NCPC.