Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot beneficia de stimulentul de insertie?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot beneficia de stimulentul de insertie?

buna ziua am si eu o intrebare din data de 05 04 2016 am o fetita a treia. Eu ca tata lucrez la aceiasi firma din 2013 nu doresc sa raman in concediu de crestere copil pentru ca sotia nu lucreaza este casnica de multa vreme...... pot beneficia de drepturile salariale si de stimulent crestere copil daca da spuneti mi va rog de ce documente am nevoie de unde sa le iau si unde sa le duc...........mii de multumiri si o zi minunata
1. - Puteti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar de la data nasterii copilului si pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.
- Adica primiti salariu pentru munca depusa iar statul va mai da 500 lei lunar.

2. - Cererea tip si actele necesare le depuneti la Primarie in termen de 60 mde zile lucratoare de la data nasterii copilului.
- Daca depuneti actele mai tarziu primiti stimulentul de insertie de la data depunerii actelor.

3. Lista cu actele necesare pentru stimulentul de insertie si cererea tip, specifice situatiei dvs., le procurati de la Primarie.

4. Lista, cu caracter general, cu actele necesare pentru indemnizatia pentru concediu crestere copil, stimulentul de insertie sau alocatia de stat pentru copii:

• actul de identitate al solicitantului;
• certificatul de nastere al copilului si, dupa caz, livretul de familie;
• certificatul de persoana cu handicap al copilului, dupa caz;
• adeverinta eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte indeplinirea conditiilor;
• adeverinta eliberata de platitorul indemnizatiei de maternitate sau, dupa caz, alte dovezi, din care sa reiasa ultima zi de concediu de maternitate;
• declaratie pe propria raspundere din care sa reiasa ca solicitantul nu beneficiaza in acelasi timp de indemnizatie de maternitate
• declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca celalalt parinte natural sau, dupa caz, o alta persoana (parinte adoptiv, tutore) nu beneficiaza de aceleasi drepturi;
• declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca solicitantul se ocupa de cresterea si ingrijirea copilului si ca acesta nu este incredintat sau dat in plasament nici unui organism privat autorizat sau serviciu public autorizat ori unei persoane fizice;
• dovada eliberata de autoritatile competente, de angajatori sau, dupa caz, declaratie pe
propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul se afla in concediu pentru cresterea copilului;
• dovada eliberata de autoritatile competente sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Codului fiscal;
• dovada eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte incadrarea solicitantului intr-una din situatiile speciale de eligibilitate (au beneficiat in ultimele 12 luni de indemnizatie de somaj, si-au insotit sotul/sotia intr-o misiune permanente in strainatate etc.)
• alte acte necesare, dupa caz, stabilirii dreptului, prevazute in normele metodologice pentru aplicarea prevederilor OUG 111/2010.

5. V-am mai raspuns si in octombrie 2015 cu privire la stimulentul de insertie, cititi pe: www.avocatnet.ro/content/for...
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
este adevarat mi ati mai raspuns dar eram inca nelamurit va multumesc frumos pentru disponibilitate si lamuriri sunteti minunati......... sanatate multa si spor la lucru