Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... conflict de muncă
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

conflict de muncă

Bună ziua! Am următoarea întrebare : Sunt functionar public - referent , studii medii într-o unitate adm teritorială de comună . În anul 2011 trebuia din punct de vedere legal să mi se facă promovarea intr-un grad superior celui pe care il aveam si anume referent superior, însă secretarul a invocat fel de fel de motive, ba că nu stie să facă, ba că peste ceva timp, si abia acum în data de 27 aprilie voi sustine examenul . Intrebarea este pot să o actionez în instantă pentru faptul că nu mi-a fost făcută promovarea in anul 2011 si că de atunci si pana acum au trecut aproape 5 ani in care mi-au fost incalcate cu bună stiință drepturile?
Din 2011 nu mai puteti face nimic ...
i s-a adus la cunostință in repetate randuri atat de către mine cat si de către primar! sincera să fiu ea are ceva personal cu mine si prin asta s-a razbunat pe mine! Dacă o actionez in instantă pentru incălcarea drepturilor mele?!
Incercati o plangere penala pentru abuz in serviciu.

Art. 297 C.pen. - Abuzul în serviciu
(1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.
Multumesc pentru ajutor!
Pot cere plata dreturilor salariale pe perioada de cand trebuia sa mi se faca promovarea , adica 2011 si pana in prezent?