Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impozit imobil partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impozit imobil partaj

Buna ziua.

In cazul unui divort la notar , in conditiile in care sotii se decid asupra bunurilor, se plateste vre un impozit sau taxa pentru imobile ?

Mai exact sotul lasa sotiei casa. Pt a transcrie casa pe sotie sunt taxe ?

Va multumesc anticipat?
Orice partaj sau donatie, in cazul dvs fiind mai mult o donatie, este taxata.
Buna ziua. Multumesc pentru raspuns insa nu e vorba de nici o donatie. Sotia ramane cu o casa de 90 000 euro si un credit de 45000 euro iar sotul cu un apartament de 35000 euro. intrebarea era daca la inscrierea proprietatilor trebuie sa platim impozit la stat cei 3% pentru imobile dobandite de mai putin de 3 ani .

Va multumesc!