Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Neplatitor de tva cu sediul in Romania poate inchiria ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Neplatitor de tva cu sediul in Romania poate inchiria in Bulgaria un teren de sport?

Buna seara.
Un srl neinregistrat in scopuri de TVA ,care se ocupa cu organizarea turneelor sportive poate sa inchirieze in Bulgaria un stadion?
Este necesara inregistrarea in scopuri de tva?
Multumesc.
Binenteles ca poate. Numai ca, factura va fi cu T.V.A. iar nu cu taxare inversa (adica fara T.V.A.) ca in cazul platitorilor de T.V.A.

Tranzactia poate s-o faca oricine: platitor sau neplatitor de T.V.A.
Este necesara inregistrarea in scopuri de tva in aceasata situatie ? normal sau special ?
Pentru tranzactiile pana la 10000 euro nu e obligatorie inregistrarea.