avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua! Va rog sa-mi spuneti pana la ce grad de rudenie au dreptul la succesiune mostenitorii unei persoane care nu a avut copii si a lasat cote indivize fratilor si nepotilor, care nu au intrat in posesia mostenirii, iar in prezent sunt decedati?? am citit ca ar fi pana la gradul IV inclusiv, e adevarat? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 11:06, 17 Aprilie 2016
Principiile generale ale devolutiunii legale a mostenirii
Art.964-(1)NCC"Rudele defunctului vin la mostentire in urmatoare ordine:
a)clasa intai:descendentii;
b)clasa a doua:ascendentii privilegiati si colaterali privilegiati;
c)clasa a treia :ascendentii ordinari;
d)clasa a patra:colateralii ordinari;
(2)Daca in urma dezmostenirii rudele defunctului din clasa cea mai apropiata nu pot culege intreaga mostenire ,atunci partea ramasa se atribuie rudelor din clasa subsecventa care indeplinesc conditiile pentru a mosteni.
(3)Inauntrul fiecarei clase ,rudele de gradul cel mai apropiat cu defunctul inlatura de la mostenire rudele de grad mai indepartat,cu exceptia cazurilor pentru care lege dispune altfel.
(4)Intre rudele din aceeasi clasa si de acelasi grad,mostenirea se imparte in mod egal, daca legea nu prevede altfel."
kmy28 a scris:

... si a lasat cote indivize fratilor si nepotilor, care nu au intrat in posesia mostenirii, ...

Explicati ce-ati vrut sa spuneti prin cuvintele de mai sus..



Raspunsul depinde de situatia de fapt, caci poate-a operat retransmiterea succesorala, nu stim ce-i acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deces sot raducer raducer As dori sa stiu in cazul in care moare sotul ,supravietuitoare sotie ,detin in comun un apartament in cota fiecare de 1/2, sotul un teren si niste actiuni; ... (vezi toată discuția)
Succesiune Mircea1962 Mircea1962 Cum se determină moștenitorii dacă decedatul nu are rude de gradul I în viață? (vezi toată discuția)
Succesiune tcaciuc48 tcaciuc48 fratele a decedat in luna decembrie 2015,cine participa la succesiune,fiica fratelui sotia fratelui sau cei doi frati,cat primesc fiecare? Cu stima (vezi toată discuția)