Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imposibilitate construire gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imposibilitate construire gard

Buna ziua,

In Hotarare scrie ca cele doua proprietati sunt delimitate de punctele 3, 4 si 5. Pe teren, intre punctele 3 si 4 este casa vecinilor. Cum putem, totusi, sa construim gardul? Putem cere vecinilor sa ne dea in alta parte echivalentul terenului ocupat?

Multumesc!
În raport scrie asa ”Conturul imobilului B (vecinilor) este determinat de punctele 1,2,3,4,5 si 6 ... si contine o constructie de tip locuinta. In documentatia cadastrala veche peretele constructiei A (a parintilor mei) este situat pe limita celor doua proprietati, ceea ce nu este adevarat, rezultand ca in documentatia cadastrala s-a fortat un pic limita”. Si apoi defineste punctul 3 din strada pana la 1.5 la iesirea din casa vecinilor, punctul 4. Ar veni un triunghi cu latura de 1,5 si o latura de 10 m (cat e lungimea casei), deci 15 m patrati ocupati cu casa lor.

Iar in Hotarare scrie asa ”Stabileşte linia de hotar dintre proprietatea reclamantilor şi proprietatea paratilor pe linia determinata de punctele de contur 3, 4 si 5, conform raportului de expertiza tehnica judiciara”.
Doamna, nu se intelege. Ce triunghi, ati vb de punctele 3 si 4, apoi de un triunghi... Linia de contur trece prin casa oamenilor? Ca de la inceputul mesajului dv. reiese altceva.
Mergeti la un jurist cu actele. Ceva imi scapa, si e ceva esential, se pare.
Exact. Linia de contur trece prin casa oamenilor.