Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedarea dreptului asupra unor bunuri comune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedarea dreptului asupra unor bunuri comune

Bună ziua!
V-aș ruga să îmi spuneți dacă există variantă legală ca unul dintre doi foști soți să poată ceda celuilalt dreptul asupra unor bunuri dobândite în timpul căsătoriei. Precizez că, în urma divorțului, nu a existat un partaj al bunurilor comune.
ninett, utilizator
Da, partaj voluntar la notar. Sotii stabilesc astfel cine cu ce sa ramana, nu neaparat 50-50%.
Vă mulţumesc pentru răspuns!
La noi, ideea era că nu pe partaj am vrea să mergem, ci pe păstrarea unor bunuri cu statut de bunuri comune, iar asupra altora să se cedeze dreptul. Concret: bunurile comune sunt o casă, un teren şi o maşină, casa am vrea să rămână bun comun, iar pentru maşină şi teren să se facă cedarea.