avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1184 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedarea dreptului asupra unor bunuri comune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedarea dreptului asupra unor bunuri comune

Bună ziua!
V-aș ruga să îmi spuneți dacă există variantă legală ca unul dintre doi foști soți să poată ceda celuilalt dreptul asupra unor bunuri dobândite în timpul căsătoriei. Precizez că, în urma divorțului, nu a existat un partaj al bunurilor comune.
Ultima modificare: Duminică, 17 Aprilie 2016
ninett, utilizator
Cel mai recent răspuns: ninett , utilizator 10:39, 18 Aprilie 2016
Da, partaj voluntar la notar. Sotii stabilesc astfel cine cu ce sa ramana, nu neaparat 50-50%.
Vă mulţumesc pentru răspuns!
La noi, ideea era că nu pe partaj am vrea să mergem, ci pe păstrarea unor bunuri cu statut de bunuri comune, iar asupra altora să se cedeze dreptul. Concret: bunurile comune sunt o casă, un teren şi o maşină, casa am vrea să rămână bun comun, iar pentru maşină şi teren să se facă cedarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzufruct viager intre soti maria002 maria002 Buna ziua Va rog sa-mi spuneti daca sotul, care in urma partajului facut in timpul casatoriei cedeaza casa celuilalt sot, poate beneficia de uzufruct ... (vezi toată discuția)
Divort,probleme la partaj,despagubiri,donatie crissy86 crissy86 buna ziua daca se poate as vrea sa aud si parerea dumnevoastra privind urmatoarea problema fratele meu se afla intr un proces de divort cu sotia lui care ... (vezi toată discuția)
Divort madalinamarachiriac madalinamarachiriac In conditiile unui divort,la notar,cu cerintele sotiei(mentionez ca aceasta pretinde mai mult de 50% din bunurile dobandite+pensie alimentara,cu pretextul ca ... (vezi toată discuția)