Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public suspendat si chemat la comisia de ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public suspendat si chemat la comisia de disciplina

Un functionar public este suspendat de drept deoarece a fost trimis in judecata. In timpul suspendarii este chemat si la comisia de disciplina. Se poate sa mai fii chemat la comisie daca ai fost suspendat din functie?
Nu poate fi chemat daca raportul de serviciu este suspendat ... cercetarea disciplinara se suspenda penala revenirea salariatului la munca.
Părerea mea este că un funcţionar public al cărui raport de serviciu este suspendat poate fi chemat la comisia de disciplină iar fapta acestuia, sesizată ca abatere disciplinară, poate face obiectul cercetării administrative.

Pe de o parte, nu există o prevedere care să dispună contrariul şi, pe de altă parte, acest aspect rezultă din dispoziţiile art. 44, alin. (1) din H.G. nr. 1344/2007 privind normele de organizare şi funcţionare a comisiilor de disciplină. În cazurile prevăzute la acest articol comisia de disciplină are obligaţia să întocmească un raport prin care să propună suspendarea raportului de serviciu al funcţionarului public cercetat sau mutarea temporară a acestuia, după caz. Evident că cercetarea faptei continuă.
[ link extern ]