avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartirea mostenirii. testament in favoarea unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartirea mostenirii. testament in favoarea unui prieten. 3 copii si sotia in viata

Cum se va imparti mostenirea avand in vedere testamentul in favoarea unui prieten, dar cu sotia in viata, 2 copii din casatoria anterioara si un copil provenit din casatoria anterioara a sotiei.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters338589 , utilizator 16:18, 20 Aprilie 2016
1. copilul sotiei dintr o casatoriei anterioara nu are vocatie la succesiune sotului mamei.
2. ce fel de testament este legat universal sau particular
3. sota si copii decedatului au dreptul la o cota de rezerva succesorala daca cer reductiunea testamentului.
4. testamentul este autentic sau olograf.
5. Mergeti la un notar sau un avocat pentr o consultatie.
Testamentul poate fi anulat de mostenitorii rezervatari(sot supravietuitor,descendenti, ascendenti privilegiati) daca au fost facute liberalitati care incalca rezerva succesorala a mostentiorilor rezervatari.Copiii din alta casatorie au vocatie succesorala numai la averea parintilor proprii, naturali(din casatorie).
Testamentul/donatia este anulabil numai pentru partea ce incalca rezerva succesorala pentru rest el ramane valabil.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Aprilie 2016
ContSters338589, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire Elenauntean Elenauntean Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: un unchi a decedat luna trecuta, a lasat prin testament notarial intreaga avere, impartita jumatate ... (vezi toată discuția)
Mostenire liviuiordan liviuiordan Buna ziua. As dori sa stiu daca pot mostenii prin testament o casa, eu nefiind niciun fel de ruda cu proprietarul. Mentionez ca nu are copii, doar frati. (vezi toată discuția)
Mostenire jlo jlo Buna ziua intrebarea mea este urmatoarea: daca bunica sotului meu face un testament in care -i lasa stranepoatei(minora) ei(copilul nostru) un apartament ... (vezi toată discuția)