Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartirea mostenirii. testament in favoarea unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartirea mostenirii. testament in favoarea unui prieten. 3 copii si sotia in viata

Cum se va imparti mostenirea avand in vedere testamentul in favoarea unui prieten, dar cu sotia in viata, 2 copii din casatoria anterioara si un copil provenit din casatoria anterioara a sotiei.
Multumesc
1. copilul sotiei dintr o casatoriei anterioara nu are vocatie la succesiune sotului mamei.
2. ce fel de testament este legat universal sau particular
3. sota si copii decedatului au dreptul la o cota de rezerva succesorala daca cer reductiunea testamentului.
4. testamentul este autentic sau olograf.
5. Mergeti la un notar sau un avocat pentr o consultatie.
Testamentul poate fi anulat de mostenitorii rezervatari(sot supravietuitor,descendenti, ascendenti privilegiati) daca au fost facute liberalitati care incalca rezerva succesorala a mostentiorilor rezervatari.Copiii din alta casatorie au vocatie succesorala numai la averea parintilor proprii, naturali(din casatorie).
Testamentul/donatia este anulabil numai pentru partea ce incalca rezerva succesorala pentru rest el ramane valabil.
ContSters338589, utilizator