Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Un strigat de disperare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Un strigat de disperare

Eu am fost casatorita sunt divortata si din casatoria mea au rezultat doua fetite care din nefericire pentru mine la divort i-au fost incredintate fostului sot.Am pierdut procesul de incredintare al copiilor datorita faptului ca intotdeauna am asuns adevaratul caracter al fostului sot si atunci cand am vorbit a fost f tarziu fiind doar "cuvantul meu contra cuvantului lui" nu pentru ca as fi fost vreo femeie rea sau vreo mama rea din contra martora lui a recunoscut la proces ca"eram o femeie buna si o mama buna" din nefericire nu m-a ajutat la nimic.Am pierdut si pentru ca am o garsoniera care a fost considerata insuficienta pentru a locui impreuna cu fetitele mele,am pierdut si pentru ca am stat trei ani separata de f sot vreme in care fetitele au locuit cu mine doar o luna pentru ca dupa aceea f sot a venit la mine insotit de mama lui si mi le-a cerut sa i le las si lor sa petreaca un sfarsit de saptamana impreuna.Mama lui a promis ca mi le va aduce inapoi si eu din naivitate am crezut in cuvantul ei ca mama si i le-am lasat.Am facut o mare greseala nu trebuia sa ascult rugamintea ei!Apoi am gresit din nou pentru ca n-am introdus actiunea de divort imediat si m-am dus vreme de trei ani cu toate necesare traiului de zi cu zi pentru fetitele mele.............Ma duceam ziua si seara plecam.Mi se rupea sufletul sa stiu ca ele raman acolo.Cu ele fostul sot nu a fost violent niciodata.Cat am fost separati f sot imi spunea ca sunt singura femeie pe care a iubit-o si eu in naivitatea mea asteptam ca el sa-si ceara iertare de la mine.In tot timpul acesta ducea o campanie de denigrare a mea in fata fetitelor mele pentru a o face pe fetita cea mare sa vada in violenta lui ceva menit sa indrepte caracterul meu imoral spunandu-i ca eu aveam un amant.E inutil sa spun ca eu nu l-am inselat niciodata.Eu sunt o femeie credincioasa si tocmai din acest motiv am indurat in toti anii cruzimile lui insa fetita cea mare trebuia sa creada altceva pentru a depune marturie in favoarea lui si pentru a o face sa ma urasca ea fiind nascuta in aceeasi zi si luna cu mine.Fetita cea mica nu implinise 10 ani cand am divortat si i-a fost incredintata si ea pentru ca in Romania"nu se despart copii".M-am ales cu tacerea si suferinta.Campania de denigrare a mea facuta de fostul sot si fostii socrii (pentru ca noi am locuit impreuna cu socrii) continua.Fetitele refuza sa vina la mine pentru ca" m-am dat pe unghii cu oja argintie si nu ma dau cu oja alba, pentru ca am pantalonii prea stransi, pentru ca ma dau cu ruj...............pentru fleacuri.La socrii nu sunt binevenita( desii am bagat o gramada de bani in modernizarea casei lor pentru ca i-am reprosat fostei soacre ca este o femeie rea care stiind cat de greu fusese traiul alaturi de fiul ei premeditase si-mi luase fetitele.Nu-mi pot vedea fetitele nici in zilele prevazute de tribunal.Ele au treaba atunci" eu sunt cea care trebuie sa inteleg"Stiu ca, sunt tinute departe de mine pentru ca fetitele sa ma uite si ca mi le-a luat pentru a se razbuna pe faptul ca am intrudus actiunea de divort si pentru a se bucura de pensia alimentara el fiind patronul unui depozit de cherestea care a mers intotdeauna in pierdere din comoditatea lui si care a luat fiinta in mare parte cu bani imprumutati de mine de la banca pe vremea cand eram casatoriti.Pentru mine n-au contat niciodata banii.Am muncit de cand eram o fetita si voi munci toata viata insa, ma doare faptul ca-mi invenineaza fetitele. Ma omoara comportamentul lor!Ce sa fac?As suna la Protectia copilului si as face o plangere;cineva trebuie sa vada ca el are o influienta nefasta asupra lor.Mi-e teama de reactia fetitelor mele.Fetita cea mare mi-a reprosat ca am tarat-o prin tribunal acum da capacitatea si mi-e teama de reactia ei.Ce sa fac? Ajutati-ma cu un sfat, va rog! Sunt disperata!
Suferinta nu va impiedica sa fiti rationala. Sunt multe aspecte pe care nu le-ati rezolvat in timpul optim. Eu va rog sa uitati de socrii si sot. Sunt doar persoane ce care le-ati cunoscut si pe care trebuie sa le ignorati. Relatia cu copiii se va realiza in viitor. Vine un moment in care vor realiza cine este tata lor cu adevarat. Ele nu pot avea decat o mama. Daca veti da dovata de blandete nu veti esua. Din cate am citit aveti si anumite pareri pe care datile uitarii. Ca seamana, ca zice, ca face. Trecutul a fost, prezentul este, viitorul il puteti redefini. Ca mama aveti o sarcina juridica (sa platiti o contributie) si una umana. Aceasta din urma o puteti construi cu rabdare, cu judecata. Trimitetile semne ca va pasa, ca nu le-ati uitat, ca le iubiti. La sarbatori, la ziua lor, in vacanta. Ce fac ele zi de zi este important pentru viitorul lor. Cum gândesc acum nu-i pentru totdeauna, sa stiti ca maine pot sa o faca altfel. Ce a fost nu va mai fi. Omul se naste si este dependent de persoane adulte. Vine o vreme când isi doreste sa devina independent. Din pacate sunt persoane care vor ramane dependente toata viata de cineva la fel cum sunt persoane care toata viata se vor zbate sa fie independente. Relatia normala si fireasca este cea de interdependenta - eu depind de tine, tu depinzi de mine. Pe aceasta din urma trebuie sa o claditi. Fetele dumneavoastra sunt si ale sotului. Acum totul este calculat in bani, dar vine o vreme când trebuie si pansament la suflet. Pregatiti-va sa aveti solutia pentru acele clipe. la data si locul care au fost stabilite de instanta fiti prezenta si aratati-va disponibilitatea sa fiti in relatie cu cele doua fete. Este dreptul lor de a avea o relatie cu mama si obligatia dv. Daca nu sunt lasate sau nu doresc ele sa vina, ele stiu adevarul. Prezenta dv.permanenta le va transmite un mesaj. Sa apelati la politie, la protectia copilului pe ele nu le ajuta. Puteti doar sa sesizati la protectia copilului ca ati fost prezenta si intanlirea nu s-a produs. Ei au obligatia si pot cerceta cauza. In situatia dv. se cere rabdare, rabdare, rabdare. Ce am scris nu este un sfat, este dovata ca alte persoane va inteleg mai mult decat o face statul si institutiile create din minti ce judeca in bani totul. Exista dragoste nemarginita intr-o garsoniera si ura si dispret intr-o mare vila. Exista preocupare si grija la un om cu bani putini si neglijenta si nepasare din partea unuia cu conturi bancare. Din pacate - justitia romaneasca se bazeaza pe principiul: Eu sunt Dumnezeul tau si iti poruncesc! Minciuna martorului este mai importanta decat adevarul evident, cel cu o situatie materiala mai buna este considerat mai responsabil decat cel caruia hotii i-au furat tot. Munca este prost platita iar ştampila rasplatita. Concluzia> La batranete este mai buna o fata rea decat un baiat bun! Bucuratia-va ca aveti doua fete!
Stimată doamnă, vă descriu procedeul uzitat de mai mulţi membri ai unei asociaţii care se declară sprijinitori ai părinţilor abuzaţi:
1.Se prezintă la programul de relaţii stabilit prin decizie judecătorească-copiii refuză, domnul sună la Poliţie şi cere ca refuzul să fie consemnat într-un Proces Verbal.
2.Data viitoare, se prezintă la uşa minorului cu un executor judecătoresc, care va consemna refuzul minorului.Dacă în termen de 1 lună copilul nu se conformează programului, deci refuză în continuare, executorul va cere, prin instanţă, consilierea mamei şi a copilului timp de 3 luni.
3.Dacă nici după 3 luni de consiliere copilul nu vrea să respecte programul, adică nu pleacă cu părintele cu care nu vrea, instanţa stabileşte o penalizare între 100 şi 1000 lei pe zi calendaristică de întârziere, dar nu mai mult de 3 luni.Dacă între timp, copilul se răzgândeşte, nu se mai aplică penalitatea.Dacă copilul refuză în continuare, instanţa decide suma finală de penalizare a părintelui la care locuieşte copilul, în favoarea celui cu drept de vizită.
În acest moment, o mamă a fost penalizată în favoarea tatălui cu 45000 lei, alta cu 87300 lei;aceste sume vor fi poprite din salariul părintelui la care locuieste copilul sau prin executarea bunurilor acestuia.
De obicei, refuzul copilului este catalogat ca fiind datorat părintelui la care locuieşte copilul, fiindcă acela l-a alienat, l-a influenţat să-şi refuze celălalt părinte. Alienarea părintească este considerată ca fiind un abuz grav asupra minorilor.
În baza refuzului minorului, acelor mame, pe lângă penalizare, li se cere şi decăderea din drepturile părinteşti.
Urmaţi şi Dvs. această cale, perfect legală, măcar dacă nu vă vedeţi fetele, câştigaţi un ban cinstit!
Să ştiţi că mulţi useri de pe acest site consideră că pentru minori, legătura cu părintele absent din viaţa lor e mai importantă chiar decât acoperişul de deasupra capului şi hrana zilnică, absenţa dvs. din viaţa lor putând provoca grave deficienţe emoţionale, minorii risând să devină adulţi asociali, introvertiţi.Dacă prin executarea silită, îi luaţi casa, copiii vor putea locui la Dvs. Deci uzaţi de toate căile legale, nu vă jenaţi să îi luaţi 1/3 din venitul domnului, să nu vă impresioneze vorba aceea că "luaţi de la gura copiilor", fiindcă banii pe care i-aţi primi nu pot compensa lipsa îmbrăţişării copiilor dumneavoastră!
Martonze, utilizator
Da, folosind cele de mai sus va ajuta și sa aflați adevărul.
În mod normal la tata nu o sa ii convină sa plătească bani și va ceda psihic datorita banilor care risca sa ii piardă.
Aceasta cale nu e destinata facerii de bani, ci intereselor copiilor si imbunatatirii relatiilor lor cu celalalt parinte.
Corect precizat dar tatii cedează psihic la bani.
Soluția mie îmi pare ca va da rezultat.

Apoi va apărea și adevărul...