avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Suspendarea provizorie a executarii silite
Discuție deschisă în Executare silită

Suspendarea provizorie a executarii silite

Stimati colegi,

Incerc sa gasesc o solutie la o problema interesanta. Am inceput o executare silita pentru pensie alimentara, partea contrara a facut contestatie la executare si a solicitat suspendarea executarii. Si de aici incepe dilema:

Dosar 1 - Obiect: suspendare provizorie a executării
Data inregistrarii 25 martie
Data ultimei modificari: 13 aprilie
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Respinge cererea de suspendare provizorie a executării silite, ca nefondată.Fără cale de atac.Pronunţată în şedinţa publică, azi, 13 aprilie
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 13 aprilie

Dosar 2 - Obiect suspendare provizorie a executării
Data inregistrarii 18 aprilie
Data ultimei modificari: 22 aprilie
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea. Dispune suspendarea provizorie a executării silite ce formează obiectul dosarului de executare silită înregistrat pe rolul Executorului judecatoresc xxx, până la soluţionarea cererii de suspendare a executării silite ce formează obiectul dosarului DOSAR 1 înregistrat pe rolul Judecătoriei xxxxxx. Conform art. 719 alin.8 Cod procedură civilă, prezenta încheiere se va comunica de îndată executorului judecătoresc. Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 22 aprilie
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 22 aprilie

Identitate de parti, obiect si cauza.

Nu pricep cum la 9 zile diferenta s-a pronuntat o incheiere de admitere asupra suspendarii provizorii a executarii silite, de catre acelasi complet de judecata. Ambele au fost pronuntate fara citarea partilor. Prima Incheiere nu are autoritate de lucru judecat?

Inteleg ca e o incheiere interlocutorie definitiva. Cum a revenit judecatorul asupra ei, la 9 zile diferenta, dand un alt numar de dosar? Conform legii, se poate pronunta o singura suspendare provizorie - pana la pronuntarea suspendarii propriu-zise a executarii.

Solutie: revizuire? :O


Ultima modificare: Vineri, 22 Aprilie 2016
Ioana Raluca, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Ioana Raluca , Consilier juridic 14:56, 23 Aprilie 2016
~ Conținut șters la cerere ~
Incheierea de repingere comunicata motiveaza ca s-a platit taxa in mod corect. Se respinge pe motiv ca nu a fost suficient argumentata masura suspendarii in ce priveste prejudiciul ce ar putea fi cauzat prin continuarea executarii.

Multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare executare silita Borza Borza Buna, va rog sa ma lumineze cineva in urmatoarea problema.Am depus o contestatie la executare prin care am cerut ca prin incheiere sa se suspende executarea ... (vezi toată discuția)
Suspendare executare eugen82 eugen82 as dori sa stiu cum trebuie sa procedeze legal un executor judecatoresc daca a fost trimisa catre debitor somatie de executare, dar acesta are pe rol o cerere ... (vezi toată discuția)
Abținere judecător steflea steflea Buna ziua , Am urmatoarea situatie : executare silita finalizata . Pe parcursul procedurii , am depus contestatie la executare , iar pe cale separata cerere ... (vezi toată discuția)