avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Raspuns la Intampinare (ajutor)
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Raspuns la Intampinare (ajutor)

Buna seara!
Acum 2 luni circa am depus o plângere contravenţională
Am primit acum prin posta o "Comunicare la Adresa"
La care imi comunica intampinare din partea Intimat-ului.
Care in cateva cuvinte roaga Instanta sa constate ca procesul verbal de contraventiei este incheiat cu respectare conditiilor de fond.. etc etc etc....
Acum eu trebuie sa raspund la randul meu cu o alta intampinare
Nu am mai facut asta nici o data nu stiu exact ce si cum sa le raspund.
Daca cineva ma poate ajuta as fi recunoscator, eventual pot sa trimit prin email .. o copie a plangerei contraventionale ..sau chiar "intampinare" intimatu-ului :(

Va rog sa ma scuzati daca nu introduc corect categoria formulului
Va Multumesc orice ajutor e bine venit
Cel mai recent răspuns: ionutinfo , utilizator 20:24, 25 Aprilie 2016
Nu sunteți obligat sa răspundeți.
Doar dacă aveți de combătut ce s-a scris în întâmpinare e necesar sa depuneți precizări.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nu sunteți obligat sa răspundeți.
Doar dacă aveți de combătut ce s-a scris în întâmpinare e necesar sa depuneți precizări.


Buna seara.
In comunicare scrie : In calitate de Petent Va comunicam intampinarea si faptul ca in termen de 10 zile de la primirea prezentei comunicari, aveti obligatia de a depune raspuns la intampinare..

Ultima modificare: Luni, 25 Aprilie 2016
ionutinfo, utilizator
Prin răspunsul la întâmpinare dvs. trebuie:
- să vă prezentați apărările, cu indicarea aspectelor esenţiale pentru soluţionarea cauzei, în raport de fiecare excepţie invocată de pârât (intimat) în cadrul întâmpinării;
- să prezentați pe larg motivele pentru care dvs. în calitate de reclamant considerați că susţinerile pârâtului (intimatului) pe fondul cauzei sunt neîntemeiate.

dolimp a scris:

Prin răspunsul la întâmpinare dvs. trebuie:
- să vă prezentați apărările, cu indicarea aspectelor esenţiale pentru soluţionarea cauzei, în raport de fiecare excepţie invocată de pârât (intimat) în cadrul întâmpinării;
- să prezentați pe larg motivele pentru care dvs. în calitate de reclamant considerați că susţinerile pârâtului (intimatului) pe fondul cauzei sunt neîntemeiate.




Va multumesc, o sa incerc sa formulez intimpinarea urmand pasii indicati de dumneavoastra

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comunicarea intampinarii intr-un proces cu politia rutiera cyan cyan In cazul depunerii plangerii impotriva procesului verbal intocmit de politia rutiera pentru savarsirea unei contraventii se trimite acasa intampinarea facuta ... (vezi toată discuția)
Noul cpc - raspuns la intampinare Marian_sq Marian_sq buna seara, incerc sa formulez un raspuns la intampinare pentru o ,,mica\'\'amenda de la ITM de 15.000(ce mai este ,,mia\'\' pentru institutii) si nu-mi ... (vezi toată discuția)
Alta modalitate de a afla continutul actului depus de partea adversa latka latka Exista vreo alta posibilitate de a afla continutul actului depus de partea adversa (intimatul - politia), chiar daca in codul de procedura civila se specifica ... (vezi toată discuția)