Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Raspuns la Intampinare (ajutor)
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Raspuns la Intampinare (ajutor)

Buna seara!
Acum 2 luni circa am depus o plângere contravenţională
Am primit acum prin posta o "Comunicare la Adresa"
La care imi comunica intampinare din partea Intimat-ului.
Care in cateva cuvinte roaga Instanta sa constate ca procesul verbal de contraventiei este incheiat cu respectare conditiilor de fond.. etc etc etc....
Acum eu trebuie sa raspund la randul meu cu o alta intampinare
Nu am mai facut asta nici o data nu stiu exact ce si cum sa le raspund.
Daca cineva ma poate ajuta as fi recunoscator, eventual pot sa trimit prin email .. o copie a plangerei contraventionale ..sau chiar "intampinare" intimatu-ului :(

Va rog sa ma scuzati daca nu introduc corect categoria formulului
Va Multumesc orice ajutor e bine venit
Nu sunteți obligat sa răspundeți.
Doar dacă aveți de combătut ce s-a scris în întâmpinare e necesar sa depuneți precizări.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nu sunteți obligat sa răspundeți.
Doar dacă aveți de combătut ce s-a scris în întâmpinare e necesar sa depuneți precizări.

Buna seara.
In comunicare scrie : In calitate de Petent Va comunicam intampinarea si faptul ca in termen de 10 zile de la primirea prezentei comunicari, aveti obligatia de a depune raspuns la intampinare..

ionutinfo, utilizator
Prin răspunsul la întâmpinare dvs. trebuie:
- să vă prezentați apărările, cu indicarea aspectelor esenţiale pentru soluţionarea cauzei, în raport de fiecare excepţie invocată de pârât (intimat) în cadrul întâmpinării;
- să prezentați pe larg motivele pentru care dvs. în calitate de reclamant considerați că susţinerile pârâtului (intimatului) pe fondul cauzei sunt neîntemeiate.

dolimp a scris:

Prin răspunsul la întâmpinare dvs. trebuie:
- să vă prezentați apărările, cu indicarea aspectelor esenţiale pentru soluţionarea cauzei, în raport de fiecare excepţie invocată de pârât (intimat) în cadrul întâmpinării;
- să prezentați pe larg motivele pentru care dvs. în calitate de reclamant considerați că susţinerile pârâtului (intimatului) pe fondul cauzei sunt neîntemeiate.

Va multumesc, o sa incerc sa formulez intimpinarea urmand pasii indicati de dumneavoastra