Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... regiile autonome aeroportuare (aeroporturile) sunt ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

regiile autonome aeroportuare (aeroporturile) sunt persoane juridice de drept public sau de drept privat?

In contextul prevederilor art. 191 Cod civil, care mentioneaza ca persoana juridica de drept public se infiinteaza prin lege, si doar prin exceptie prin alte acte normative emise de Guvern sau de autoritatile administratiei publice locale, in conditiile in care toate regiile autonome aeroportuare din Romania (aeroporturile publice) au fost infiintate prin hotare de guvern, deci nu prin lege, natura lor juridica este de drept public sau de drept privat?
multumesc
Sunt persoane juridice de drept public.