Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... darea in plata
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

darea in plata

In 2011 am contractat un imprumut de 35000 euro.scadent in 2022. Pana la data actuala am achitat 17000 euro + dobanda, ramanand sa achit pana la data scadenta 18000euro + dobanda aferenta. In cazul darii in plata voi pierde si banii achitati si apartamentul ? Multumesc.

Da, pierdeti si banii si apartamentul.
Apartamentul poate sa nu mai aiba aceeasi valoare ca atunci cand l-ati achizitionat iar banii platiti pana la data renuntarii si banii obtinuti de banca prin vanzare pot acoperi sau nu creditul.
Banca poate vinde prin licitatie la un pret de 20000 EU si cu banii deja platiti isi acopera din pierdere.
Bineinteles ca banca poate vinde si in castig dar parerea mea este ca renuntarea la creditele dezavantajoase va conduce la caderea pietei imobiliare si implicit la scaderea preturilor apartamentelor.
Din acest motiv bancile au facut scandal, vor vinde doar in pierdere, nu vor deveni administratori de imobile date in plata.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc.