Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare auto

Salut,
Am cumparat de la o persoana juridica, cu factura fiscala, o masina in Decembrie 2015. S-a mentionat pe talon data instrainarii, Decembrie 2015.
Pe masina au ramas numerele fostului proprietar.
In Ianuarie 2016 (in cele 30 de zile) am fost si am inregistrat masina la DITL.
La sfarsitul lunii Ianuarie mi-am schimbat buletinul (s-a modificat adresa, alt judet, etc). Va trebui sa fac o noua inregistrare fiscala in noul judet.
Nu am fost inca la politie pentru inmatriculare. Stiu, ca si la DITL, ca inmatricularea trebuia facuta in 30 de zile. Dar in cazul in care a fost pe firma se mai aplica? Fostul proprietar nu mi-a cerut numerele.
Ce am de facut pe partea de inmatriculare? La ce consecinte sa ma astept?
Multumesc!
Daca vanzatorul avea pretentia sa pastreze numerele de inmatriculare ii revenea obligatia sa completeze cerere oficiala,inclusiv sa achite c/v pastrare numerele circulatie
Dv ca si proprietar va revine obligatia sa inmatriculati vehiculul
Fiind vorba despre domiciliu in alt judet veti preda vechile placute de inmatriculare si veti opta pentru o noua configuratie