Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Perioada probatiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Perioada probatiune

Buna ziua, am o mare nedumerire si din pacate am uitat sa intreb. In anul 2011 am fost condamnat la 3 ani suspendare si 5 ani perioada de proba. Momentan merg la un consilier de probatiune unde "dau raportul" la un interval de 4 luni.

Intrebarea mea este: Aceasta perioada de probatiune este de 5 ani sau cumulul 5+3 ani, adica pana in 2019?

Multumesc.
Termenul de incercare se compune din cuantumul pedepsei aplicate ( 3 ani ) la care se adauga intervalul de timp stabilit de instanta ( 5 ani in cazul dvs.), deci in total 8 ani de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Pe perioada termenului de incercare condamnatul trebuie sa se supuna masurilor de supravegere stabilite de instanta prin hotararea judecatoreasca .

Art. 86 ind. 2 ( vechiul cod penal)
Termenul de încercare
Termenul de încercare în cazul suspendării executării pedepsei sub supraveghere se compune din cuantumul pedepsei închisorii aplicate, la care se adaugă un interval de timp, stabilit de instanţă, între 2 şi 5 ani.
Dispoziţiile art. 82 alin. 3 se aplică în mod corespunzător.