avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1746 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nelamuriri !!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nelamuriri !!!

Buna ziua. Am nelamuriri. Va rog ajutati-ma.
Am divortat in urma cu un an. Copilul minor a ramas la mama, iar eu platesc pensie alimentara. Fosta sotie s-a si recasatorit. In momentul divortului, nu am mers la partaj deoarece imobilul in care am locuit impreuna cu sotia si copilul era proprietatea mamei mele si a mea (mama si cu mine fiind coproprietari - succesori ai defunctului meu tata). Aceasta proprietate (imobil) s-a vandut, Iar fosta mea sotie solicita sa-i dau cota parte copilului nostru minor. Este indreptatita sa faca acest lucru ? Daca DA, cat ar trebui sa-i dau din rezerva mea succesorala? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Stefan_ , utilizator 07:44, 12 August 2009
Bunurile provenite dintr-o succesiune , conform art 31 C.Fam au calitatea de bunuri proprii.Prin urmare , sotia nu are nici un drept asupra acestui bun imobil.
Va multumesc. Dar ea solicita acest drept pentru copil, copilul nostru fiind minor.
Nici aceasta varianta nu e una in conformitate cu dispozitiile legale , copilul va avea un drept asupra acestui bun , insa la data deschiderii succesiunii , prin deces .(daca nu exista vreo alta conventie contrara )
Va multumesc. Sa aveti o zi buna. Sarut-mana.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj succesoral dupa fostul sot defunct bms bms Doamna E. si sotul a cumparat din fondul locativ de stat un apartament, in 1992, contractul prevedea plata in rate catre proprietar adica catre primarie. In ... (vezi toată discuția)
Partaj dupa deces Andreea1987 Andreea1987 Parintii prietenului meu au divortat acum 4 ani .Nu s-a facut nici un partaj dupa divort. Tatal s-a recasatorit(nu au copii) si a decedat de curand. Ce ... (vezi toată discuția)
Cine-mi mosteneste fratele? cool12 cool12 fratele meu sa casatorit,si-a facut o casa cu sotia,are un copil,dupa citiva ani a divortat,nu sa facut nici un partaj.dupa ceva timp sa recasatorit nevasta a ... (vezi toată discuția)