Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nelamuriri !!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nelamuriri !!!

Buna ziua. Am nelamuriri. Va rog ajutati-ma.
Am divortat in urma cu un an. Copilul minor a ramas la mama, iar eu platesc pensie alimentara. Fosta sotie s-a si recasatorit. In momentul divortului, nu am mers la partaj deoarece imobilul in care am locuit impreuna cu sotia si copilul era proprietatea mamei mele si a mea (mama si cu mine fiind coproprietari - succesori ai defunctului meu tata). Aceasta proprietate (imobil) s-a vandut, Iar fosta mea sotie solicita sa-i dau cota parte copilului nostru minor. Este indreptatita sa faca acest lucru ? Daca DA, cat ar trebui sa-i dau din rezerva mea succesorala? Multumesc
Bunurile provenite dintr-o succesiune , conform art 31 C.Fam au calitatea de bunuri proprii.Prin urmare , sotia nu are nici un drept asupra acestui bun imobil.
Va multumesc. Dar ea solicita acest drept pentru copil, copilul nostru fiind minor.
Nici aceasta varianta nu e una in conformitate cu dispozitiile legale , copilul va avea un drept asupra acestui bun , insa la data deschiderii succesiunii , prin deces .(daca nu exista vreo alta conventie contrara )
Va multumesc. Sa aveti o zi buna. Sarut-mana.