Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubirea RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubirea RCA

In urma constatarii amiabile cei de la asigurari(RCA)pe o paguba de 15000 ron i-mi acorda doar suma de 3500 ron, masina este un Daewoo Cielo din1996 cu 160.000 km, nu pot sa inteleg de ce nu se poate repara prin RCA sau cum pot recupera paguba .
Masina dv. mai valoreaza maxim 29% din valoarea de nou.Daca doriti despagubirea de dauna totala, veti primi 75% din valoarea reala (cei 29%) si epava.Daca doriti repararea, trebuie sa actionati in judecata pe vinovat pentru diferenta de la valoarea reala pana la cei 15000RON.
Verificati si devizul, care poate fi "umflat", sau cautati un reparator mai ieftin.Asta in situatia cand nu a fost un acord amiabil de vina comuna.In acest caz despagubirea este de doar 50% pentru fiecare masina.
Verificati si modul in care asiguratorul a determinat cuantumul despagubirii.