Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda

Buna ziua. Am o intrebare? Azi am condus o caruta pe DN13 fara nr de inmatriculare(mi sa rugat o doamna batrina sa o ajut sa ducem cartofi la camp ca sa planteze,caruta si calul era a dansei,sotul fiind bolnav eu conducem calu si caruta)am fost oprit si amendat de un echipaj de politie cu radar la 550 de lei,mi se pare cam mult.???(De la doamna respectiva nu am sufletu sa cer sa-mi plateasca amenda)
Va rog frumos daca exista macar o solutie sa-mi scrieti.
Va multumesc anticipant.

Contestați amenda și audiați doamna ca martor pentru a se înlocui amenda cu avertisment.
E singu4a posibilitate.
Trebuie citit PV si eventual contestat. Aveti termen 15 zile sa contestati PV de la data primirii.
Multumesc frumos!
nu faceti singur contestatia. mergeti la un avocat ca nu e asa simplu pe cat pare. formalismul e un pic excesiv in instanta pentru un neinitiat