avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Deshumare in vederea efectuarii testului ADN
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Deshumare in vederea efectuarii testului ADN

Buna ziua,

As dori sa stiu in ce conditii se poate efectua un test de fraternitate in situatia in care unul din frati este mort si ingtopat in 1972. Cum se poate face deshumarea persoanei decedate? Sunt necesare demersuri legale?
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: mfulga , utilizator 16:29, 5 Mai 2016
Este necesar sa desfasurati demersuri=cerere oficiala personala sau prin instanta de judecata catre institutul de medicina legala
Urmeaza sa se efectueze prelevarea de probe de la cadavru si persoana in viata si realizarea raportului de expertiza
Pentru deshumare este necesara parcurgerea unei proceduri speciale,acordul familiei decedatului,acordul titularului locului de inhumare,acordul administratiei cimitirului,etc

Buna ziua,
Deshumarea trebuie sa fie aprobata fie de o instanta fie sa fie dispusa de parchet.
Si luati in calcul posibilitatea sa nu puteti realiza expertiza din cauza degradarii ADNului totusi...
Spuneti-ne mai multe detalii, poate gasim alte cai.
Multumesc pentru raspunsuri. Cui trebuie sa adresez cererea oficiala de deshumare si prelevare probe ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exhumare aurora 13 aurora 13 Va rog sa imi spuneti care sunt pasii care trebuie sa ii urmez pentru a muta osemintele sotului in alta localitate, adica in locul unde voi fi si eu ... (vezi toată discuția)
Profanare de morminte??? claudiu_783 claudiu_783 Buna seara, Am sa va supun atentiei urmatoarea speta si va rog sa-mi spuneti cum pot actiona! In anul 1993 a decedat fratele sotiei mele (atunci avea 10 ... (vezi toată discuția)
Pot sa imi castig paternitatea? anucy anucy mama mea este fiica nelegitima a unui domn.acesta in timpul vietii nu a recunoscut-o,ea crescand intr-o casa de copii.poate cere sa ii se faca testul de ... (vezi toată discuția)