avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de arenda ???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de arenda ???

Parintii mei au mostenit o suprafata de 2 ha teren arabil de la un unchi. Acesta a decedat in urma cu 7 luni si nu mai are mostenitori. Nu a fost dezbatuta succesiunea iar momentan parintii mei nu au suficiente fonduri pentru a incepe aceasta procedura.
Terenul arabil a fost arendat la o societate pentru 5 ani iar in septembrie contractul expira. Societatea nu doreste sa intocmeasca alt contract de arenda, deoarece acesta nu poate fi inregistrat la primarie.. In acest caz ce alt contract poate fi intocmit cu societatea in cauza?
Cel mai recent răspuns: simona.t , utilizator 12:42, 12 August 2009
, deoarece acesta nu poate fi inregistrat la primarie.
De ce n-ar putea fi inregistrat la primarie ?
Probabil că primăria nu va înregistra acel contract pînă cînd arendatorul din contractul prezentat spre înregistrare va putea să-şi dovedească dreptul de a da în arendă. Lucru pe care nu îl poate face decît după obţinerea certificatului de moştenitor.
themis a scris:

Probabil că primăria nu va înregistra acel contract pînă cînd arendatorul din contractul prezentat spre înregistrare va putea să-şi dovedească dreptul de a da în arendă. Lucru pe care nu îl poate face decît după obţinerea certificatului de moştenitor.


Corect!=D>
Dar totusi terenul exista in cadrul societatii si parintii mei vor sa-l lase in continuare acolo, deoarece ei locuiesc in alta localitate. Ce solutie se poate lua?
daca societatea continua sa cultive terenul va opera, in opinia mea, o tacita reconductiune a contractului de arenda, care indiferent ca este sau nu inregistrat la primarie, exista si produce efecte cata vreme partile nu arata vointa de a proceda altfel.
insa exista posibilitatea ca societatea sa nu vrea sa mai acorde beneficiile decat persoanei care poate dovedi un drept asupra terenului, care se poate face doar prin CM. in aceasta ipoteza - care mi se pare cea mai plauzibila - aveti un termen de 3 ani in care sa puteti solicita aceste beneficii.
sa nu uit: daca nu ati facut CM in termenul de 6 luni prevazut de art. 700 Cod civ. fie aveti o declaratie data in acelasi ytermen prin care sa aratati ca ati acceptat mostenirea fie dovezi ca ati acceptat-o pe cale tacita.
u.b.i.k. a scris:

daca societatea continua sa cultive terenul va opera, in opinia mea, o tacita reconductiune a contractului de arenda, care indiferent ca este sau nu inregistrat la primarie, exista si produce efecte cata vreme partile nu arata vointa de a proceda altfel.
insa exista posibilitatea ca societatea sa nu vrea sa mai acorde beneficiile decat persoanei care poate dovedi un drept asupra terenului, care se poate face doar prin CM. in aceasta ipoteza - care mi se pare cea mai plauzibila - aveti un termen de 3 ani in care sa puteti solicita aceste beneficii.
sa nu uit: daca nu ati facut CM in termenul de 6 luni prevazut de art. 700 Cod civ. fie aveti o declaratie data in acelasi ytermen prin care sa aratati ca ati acceptat mostenirea fie dovezi ca ati acceptat-o pe cale tacita.

Din nefericire nu exista nici o dovada scrisa in acest sens:sorry:
Localitatea unchiului fiind foarte mica, toti locuitorii se cunosc intre ei si stiu ca parintii mei sunt mostenitori....
S-ar putea sa fie probleme si la ridicarea arendei, pe care societatea inca nu a constituit-o.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de comodat pt subventia apia aferenta unui teren agricol aleksutzu aleksutzu As dori un sfat legat de urmatoarea problema: Bunicul sotiei mele, cand a decedat, a lasat celor 4 copii ai sai, printre altele, si suprafata de 3 ha teren ... (vezi toată discuția)
Contracte de schimb terenuri intre doi arendasi dan_sur_cr dan_sur_cr In ce caz sunt valabile?Este necesar acordul scris al proprietarului?Daca le inregistreaza secretarul primariei rezulta implicita ca au capatat forma ... (vezi toată discuția)
Contract arenda CatalinaDaescu CatalinaDaescu Buna ziua, Tatal meu a semnat in 2016 un contract de arenda cu o societate comerciala pentru 4 ha de teren pe o perioada de 7 ani. Printre clauze este aceea ... (vezi toată discuția)