Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua

unchiul meu vrea sami faca testament pe casa el nu mai avand pe nimeni copii sotie decedata douar surorile fostei soti care a decedat poate fi atacat testamentul de catre surorile fostei soti ?
Surorile fostei sotii nu pot ataca testamentul deoarece nu sunt mostenitori rezervatari.
Orice act in principiu poate fi atacat ...cum ziceti.....
Nu poate fi ceruta reductiunea liberalitatii, deoarece surorile defunctei dvs matusi nu sunt rezervatari, dar pot cere anularea testamentului pentru vicii de consimtamant.....
Daca unchiul este in varsta faceti testament autentic avand la baza certificat IML.
va multumesc rumos!