avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1278 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Urgent! Nerespectare program vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Urgent! Nerespectare program vizita minor

Buna ziua,

Am urmatorul caz si va rog sa ma ajutati cu un sfat.

- parinti divortati in urma cu mai bine de un an.
- tatal deschide proces pentru relatii cu minorul pe care il castiga primind programul clasic: primul si al 3-lea weekend din luna de Sambata ora 10 pana Duminica ora 16.
- mama depune apel care este respins ca nefondat.

De la divort pana la momentul de fata vizitele s-au putut desfasura doar la domiciliul mamei si pe o durata de 15-30 minute deoarece apareau mereu certuri inevitabile atat din partea mamei cat si din partea fostei soacre.

La ultimele weekenduri - program de vizita situatia a stat asa(inca nu se respinsese apelul):

- mama nu a vrut sa respecte programul de vizita spunandu-i tatalui sa aiba rabdare pana la solutionarea apelului;

- mama nu a vrut sa respecte programul de vizita nici macar partial, sa mearga ea impreuna cu copilul si tatal la un loc de joaca sau in alta parte decat domiciliul mamei unde locuieste si soacra tatalui. Tatal a dorit sa inceapa cu program de vizita fara luarea minorei la domiciliu insa nu s-a putut.

- mama nu a vrut sa respecte programul de vizita si a fost chemata politia de 2 ori (in 2 weekenduri corespunzatoare programului de vizita). In fata politistilor a afirmat ca ii este rau, ca este racita si nu poate sa mearga cu minora la un loc de joaca iar in al 2-lea weekend abia a fost convinsa de catre politisti sa il lase pe tata sa vada minora fie si la domiciliul acesteia. Vizita s-a intrerupt insa deoarece la nici 2 minute dupa ce a intrat in domiciliu soacra acestuia a inceput sa tranteasca usile si sa tipe speriind copilul care a inceput sa planga.
Tatal, pentru a nu traumatiza copilul a preferat sa iasa afara fara sa stea cu acesta.

- ultimele 2 weekend-uri conform programului de vizita nici macar nu i s-a raspuns la poarta si nu a iesit nimeni. Nu i s-a raspuns niciodata dealungul timpului nici la telefon nici la mesaje cu doua exceptii, cand a raspuns fosta soacra a tatalui si s-a lasat cu injuraturi, jigniri si expresii de genul "nu iti dau nici un copil" sau "lasa copilul asta in pace si vede-ti de viata ta".

Weekendul acesta este primul dupa pronuntarea respingerii apelului ca nefondat.

Foarte probabil mama va refuza in continuare sa respecte hotararea judecatoreasca.

Cum trebuie procedat in acest caz?

Se cheama politia personal de la sediul politiei sau se apeleaza prin 112?

Mentionez ca vorbim de o comuna unde toata lumea se cunoaste cu toata lumea iar atitudinea politiei a fost una de nepasare, ba chiar nu au vrut sa se deplaseze decat dupa ce li s-a spus ca vom apela la 112.

Echipajul care se va deplasa va trebui sa intocmeasca un proces verbal de constatare, din ce am inteles.

Acest proces verbal trebuie intocmit pe loc si semnat de catre tata? Sau se intocmeste la sediul politiei?

Intreb acest lucru deoarece in cele doua dati cand au mai fost chemati nu au intocmit nici un proces verbal spunand ca va fi intocmit la sectie. Insa, asa cum si Domnul Politist a afirmat, el poate sa scrie orice in acel proces verbal si ca ar fi mai bine sa aiba martori.

Tatal a fost insotit intotdeauna de catre cel putin un martor.

Pe langa procesul verbal, ce pasi ar fi bine sa urmeze tatal, cu exceptia plangerii penale, cel putin la inceput?

Ma gandesc ca ar fi bine sa cheme politia la fiecare zi de vizita pentru a avea mai multe dovezi, ulterior sa apeleze la Directia pentru Protectia copilului sa solicite asistarea la programul de vizita.

Dupa cat timp ar trebui sa apeleze tatal la un executor pentru a pune in aplicare hotararea? Poate executorul sa ia cu forta copilul (cu sprijinul organelor abilitate) si sa il dea tatalui? Este vorba de o minora de circa 3 ani si jumatate.

Ce sfaturi mai puteti sa imi dati?

Va multumesc pentru timpul acordat.



Buna ziua tuturor si va multumesc inca odata pentru interventii.

Revin cu informatii noi:

In hotararea instantei este specificat asa:


Încuviinţează tatălui să aibă legături personale cu minora G.R.A., astfel: în prima şi a treia săptămână, din fiecare lună, de sâmbătă de la ora 10.00 până duminică ora 16.00, două săptămâni în vacanţa de vară, o săptămână în vacanţa de iarnă [...]



Nici nu vreau sa ma gandesc la vacante. Momentan vorbim doar de weekend-uri.

Tatal a trimis vineri un mesaj pe telefon, catre mama in care ii spunea ca va veni sambata la ora 10 si o ruga sa pregateasca copilul pentru a iesi in oras. Atentie va rog: pentru a iesi IMPREUNA IN ORAS. Nu doreste sa ia copilul acasa inca de prima data deoarece e constient ca au trecut peste 2 luni in care nu si-a vazut fetita.


Mama a trimis un sms (de pe numarul de telefon al bunicii copilei) in care ii spunea:

Saptamana trecuta a fost weekendul tau. Maine si duminica avem programul stabilit.



Tatal a incercat sa trimita sms prin care ii explica ca primul weekend nu are cum sa inceapa "Duminica" si ca prima saptamana din luna incepe luni 02 mai iar primul weekend este 7-8 mai.

Insa mama, imediat dupa ce a trimis sms-ul, a inchis telefonul. Totusi sms-ul a fost livrat in ziua urmatoare.

Tatal s-a deplasat impreuna cu doi martori la domiciliul mamei si, asa cum era de asteptat, nu a fost de gasit nimeni. Nici copila, nici mama, nici bunica, nici strabunica. Pur si simplu nu raspundea nimeni. Luati in considerare ca strabunica are peste 80 de ani si e cam greu de crezut ca si-au facut toate, brusc, program ...

Tatal a trimis sms in care i-a comunicat ca s-a prezentat conform programului sa vada fetita dar ca nu a gasit pe nimeni. I-a solicitat sa ii raspunda in mod urgent cu

"programul pe care il doresti tu"


Bineinteles ca nu a primit nici un raspuns nici pana la aceasta ora.

Ei bine ... luand in considerare hotararea instantei consider ca urmatorul weekend din programul de vizita va fi pe 21 -22 mai.

Conform spuselor mamei, urmatorul weekend va fi in aceasta saptamana: 14-15 mai,

Oricare dintre variante am lua-o in considerare weekend-ul acesta tatal ar trebui sa isi vada copila. Fie ca e program conform mamei, fie ca a gresit mama si normal ar trebui sa "recupereze".

Dar ... sms-ul mamei denota ceva de genul "ma acopar legal, ca nu am refuzat. Apoi ii spun pe 14 ca nu este programul lui de vizita, desi eu am gresit."

Cine stie ce va urma pe data de 21 ... mi se pare mai mult decat o evidenta tragere de timp.

Ce sfaturi aveti pentru acest weekend? Dar pentru mai departe?

Legat de sugestia ca mama sa intervina in acest topic ... va rog sa luati in considerare ca eu privesc situatia din exterior. Nu stiu ce a fost intre ei si ce a dus la despartirea lor si nici nu ma intereseaza asa mult.

Insa cunosc foarte bine tot ce are legatura cu copila si toate datile in care mama refuza respectarea programului de vizita, toate datile in care ieseau certuri, toate datile in care statea tatal doar 15 minute pentru ca mai mult nu se putea.

Va rog sa ma credeti ca ceea ce expun este pur obiectiv si nu sunt singurul martor. Vorbim de minim 4-5 martori care au constatat aceleasi lucruri in diferite dati.

Va multumesc.


Primul si al 3lea week end este asa cum l-ati socotit dvs. Prin urmare, tatal sa mearga in al 3lea week end si desi nu are datoria, sa anunte inainte. Intre timp, faceti o cerere la dgaspc pentru monitorizarea programului, solicitandu-le sa insoteasca tata. Acesta sa depuna o cerere, copia dupa hotararea de incuviintare a programului si un scurt memoriu cu datele de pana acum cand nu s-a respectat programul. Sa depuna aceste documente in dublu exemplar, ca pe exemplarul 2 sa isi ia numarul de inregistrare.
Multumesc pentru raspuns.

Si sa nu mai mearga in acest weekend (dupa socotelile mamei)?

Eu as zice sa mearga din trei motive:

1. i-a fost "furat" dreptul de a petrece timp cu copilul si copilului i-a fost "furat" dreptul de a petrece timp cu tatal, din cauza mamei. Consider ca ar trebui sa exista o "compensatie", de comun acord, e drept, mama nefiind obligata sa fie de acord chiar daca a "gresit".

2. pentru a pre-intampina o atitudine a mamei de genul "chiar daca am gresit eu i-am zis sa vina weekend-ul urmator dar lui nu i-a pasat, nu a fost interesat sa isi vada fata si vrea doar sa se rasbune pe mine" ... Clasic ..

3. Pentru a avea probe legate de reaua vointa a mamei.

De anuntat tatal o anunta pe mama tocmai pentru a nu zice "nu am stiut, am gresit" sau alte variante. In plus tine si de bunul simt ca mama sa stie ca vine sau ca nu vine (poate dintr-un motiv important). Si daca nu poate veni nu are sens sa stea mama cu copila acasa pana seara. Asa consider ca ar fi normal si civilizat ... dar ...

Multumesc inca odata.
Eu as zice sa mearga week-end-ul acesta. Sa ii transmita mesaj mamei ca asa cum ea l-a anuntat, week-end-ul acesta e programul lui de vizita si ca va veni sa ia copilul. Poate are noroc si apare doamna cu minorul.
Daca nu, sfaturile doamnei proastasatului sunt foarte bune.
desi subiectul este din 2016 va pot spune ca acest tip de reatie- casatorie -divort este o afacere in Romania. Drepturile tatalui nu se respecta din partea mamelor, si nu vorbim de oameni betivi impulsivi sau agresivi, ci vorbim chiar de barbati care sunt batuti si maltratati psihologic acasa dupa care tot ei sunt aratati ca fiind cei care produc aceste actiuni in familie. Orice femeie cunoaste toate drepturile ei, pentru ca prin aceasta poate distruge un barbat o casatorie si chiar viata unui copil la orice mica neintelegere, sau de ce nu orice alta tentatie din exetroir tinand cont ca detine atata de multa putere. Cine sunt si ce fac in viata lor, nici un tata nu este crezut in fata instantei cu probe si dovezi si matori, daca o mama vine si verbal confirma un lcuru, instanta acel lucru o ia de buna fara nici o proba,

ACEASTA ESTE ROMANIA

Alte discuții în legătură

Program vizita minor impiedicat de mama Fane_S Fane_S Buna ziua ! As dori sa va intreb , ce as putea face in cazul meu , in legatura cu vizita copilului meu , pe care nu mi-l lasa fosta sotie , eu avand drept de ... (vezi toată discuția)
Program vizita minori nerespectat de mama magdalena24 magdalena24 ce poate face un tata care a trecut prin 8 procese de diferite feluri (ordonanta presidentiala, executare silita) pentru a si vedea fetita ( acum in varsta de ... (vezi toată discuția)
Program vizita minor 2 ani Marcelpascu Marcelpascu Program vizita minor 2 ani , buna ziua ,am sanse sa obtin un program mai bun de vizita minor ,are 2 ani,momentan am 3 ore pe saptamana cu preluare de acasa ... (vezi toată discuția)