avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Darea in plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Darea in plata

Am un credit ipotecar din 2008 in valoare de 35000euro(un apartament confort 3),am beneficiat de doua restructurari cu prelungirea perioadei de creditare de la 30 de ani la 70 de ani . In momentul de fata soldul creditului este de 37500 euro si mai avem de plata pana in 2056 cu o rata lunara de 240 de euro = 115200 euro.
In concluzie amaratul nostru apartament costa 152700 euro!!
Va rog frumos o parere si un sfat ,sa incerc negocierea cu banca(BCR) sau DAREA IN PLATA ?
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:40, 7 Mai 2016
Cred ca e mai economic pt dvs sa il dati in plata, ap valorand sub 37500 de euro. In momentul asta puteti gasi locuinta cu o chirie mai mica de 240 de euro. Daca pt ap ca al dvs ati plati chirie egala sau putin mai mica de 240 de euro, nu renteaza sa il mai dati.
Faceti-va dvs niste calcule ca dvs va stiti varsta si veniturile, daca va mai puteti permite rata si peste 10- 20 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consecinte neplata rate credit ipotecar pentru imobil nefinalizat tobilica tobilica Buna ziua, Am luat in 2008 un credit ipotecar de la BCR (care are ipoteca de rang 1 pe apartament),dar constructia blocului de apartamente s-a oprit in faza ... (vezi toată discuția)
Darea in plata raveanu raveanu Buna seara, Am facut un credit ipotecar cu BCR pentru cumpararea unui apartament. In contract era mentionat ca in caz de nu voi mai putea plati ratele imi va ... (vezi toată discuția)
Sulta brokenangel brokenangel Buna ziua , sunt aproape de finalizarea partajului inceput in 2013 .. Partajam un apartament de 3 camere evaluat la 45.900€ si care este luat prin prima ... (vezi toată discuția)