Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este posibila anularea unui contract de donatie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este posibila anularea unui contract de donatie?

Buna ziua,

Socrii mei i-au donat fiicei lor, adica cumnatei mele in octombrie 2015, casa si terenul unde locuiesc (obtinute prin contract de vanzare-cumparare), fara ca sotul meu sa fie de acord, astfel incat, au facut donatia fara semnatura sotului meu. Cumnata mea a realizat acum ca nu a fost corect ceea ce au facut. Ar vrea sa repare situatia donandu-le-o inapoi.

Intrebarea este daca donatara doreste, se poate anula contractul de donatie?

Daca le-o doneaza inapoi, casa si terenul nu mai au aceeasi valoare juridica de dinainte, nu-i asa? Ce drept ar mai avea sotul meu la o casa donata de sora lui parintilor?

Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
In materia donatiei exista conditii speciale care privesc revocarea si care se regasesc in art.1.020-1.029 NCC, cat timp exista norme speciale acestea sunt aplicabile,dar poate incerca si o reziliere de comun acord,mergeti la un notar.
Multumesc mult!
Si totusi daca nu ar rezilia si ar dona inapoi, care ar fi situatia juridica a casei si terenului vis-a-vis de sotul meu?