Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

Buna ziua,
Ce se poate face daca copiii unchiului meu nu vor sa vina la notariat sa dezbatem mostenirea de pe urma bunicilor.
Cum trebuie procedat
O sa va dea notarul o incheiere si o sa dezbateti succesiunea in instanta.
Buna ziua
Notarul va poate da o incheiere daca dosarul este pe rol. Dar dacaii spuneti ca mostenitori sunt si verii Dvs si nu vor sa vina atunci notarul va v-a indruma spre instanta.
Incheierea de la notar este obligatorie pentru actiunea la instanta, altfel vi se respinge.Se platesc taxe de cca. 3% din valoarea mostenirii plus onorariu de avocat daca va angajati(redactare actiune, reprezentare).