Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restanta intretinere, penalitati- mod de calcul
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restanta intretinere, penalitati- mod de calcul

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.
Din motive personale din noiembrie 2013 am avut probleme cu plata intretinerii si am ramas restanta, am facut plati la intretinere dar nu in mod constant- atunci cand am avut posibilitatea sa achit am achitat diverse sume. Am tot rugat-o pe administratora noastra sa-mi spuna cat mai am de platit la intretinere si cat am la penalitati si nu vrea sa-mi spuna , nici cum face calculul acestor penalitati , nici ce am am reusit sa achit , nimic - nu reusesc sa gasesc bunavointa si comunicare cu dansa si nici cu presedintele de bloc/asociatie. de exemplu am de plata la intretinere 139 lei si penalitati de 490 lei ( ex pe o luna).
Am fost in seara asta si am rugat-o iar sa-mi comunice ce am achitat si ce mai am de plata si mi-a zis ca ce eu nu stiu sa socotesc?????????? am rugat-o sa-mi spuna cum socoteste penalitatile si nu mi-a mai adresat niciun cuvant!
As dori daca puteti sa-mi spuneti direct legea si articolul in care dansa are obligatia sa-mi raspunda la intrebari sa pot concepe o cerere catre Asociatie/Presedinte in care sa solicit acest lucru
- Pot sa rog in respectiva cerere sa mi se opreasca penalitatile deoarece sunt din ce in ce mai mari si nu o sa reusesc in veci sa le achit?
- Daca resuesc sa achit toata intretinerea pot solicita Administratiei sau Comitetului sa-mi faca o reducere a acestor penalitati?
-Este corect ca pe chitantier sa-mi scrie doar restante fara sa precizeze luna/anul din care sunt aceste restante( cand le socoteste sa le scada)??- era mai simplu daca zicea de ex restanta anul 2014 lunile febr- aprilie .
Ma poate ajuta cineva cu un sfat si articolele din lege care ma pot ajuta sa rezolv aceasta problema ca nu-mi place sa ma vad cu asa datorii mari.
Multumesc anticipat
Dispozitiile care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari sunt L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
Referitor la penalitati,L nr 230/2007
Art. 49
(la data 21-Jan-2008 Art. 49 din capitolul VI reglementat de Art. 25 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )
(1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice
sumă cu titlu de restantă, afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de
0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile
care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăşi
suma la care s-au aplicat.

(2) Termenul de plată a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari,
afişate pe lista lunară de plată, este de maximum 20 de zile calendaristice.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalitătilor de întârziere vor face obiectul fondului
de penalităti al asociatiei de proprietari şi se vor utiliza numai pentru plata penalizărilor
impuse asociatiei de proprietari de către terti şi pentru cheltuieli cu reparatiile asupra
proprietătii comune sau alte cheltuieli de natură administrativă.

am de plata la intretinere 139 lei si penalitati de 490 lei ( ex pe o luna)

Pentru raspuns la obiect este necesar sa precizati concret vechimea restantelor
Totusi,apare o neclaritate vis-a-vis de valoarea penalitatilor,care precizati ca sunt 490 lei la o intretinere/restanta de 139 lei
Referitor la clarificarea situatiei,aveti la indemana disp
Art. 10
Proprietarii au dreptul să cunoască toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei şi au
acces, la cerere, la orice document al acesteia.

In temeiul disp art 10 solicitati oficial presedintelui de asociatie sa va prezinte documentele justificative
Mai aveti la indemana disp HG nr 1588/2007
Art. 12. — Proprietarii membri ai asociatiei, pe langa drepturile si indatoririle pnevazute in statutul
asociatiei de proprietari, au si urmatoarele drepturi si obIigatii:
A. Drepturi:
c) sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si sa aiba acces, Ia cerere, Ia orice document al acesteia;
d)
sa primeasca expIicatii cu privire Ia calculul cotei de contnibutie la cheltuielile asociatiei de proprietari si, eventual, sa o conteste Ia presedmnteIe asociatiei de proprietari, in tenmen de
10 zile de Ia afisanea listei de plata. Presedintebe asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda Ia contestatie In termen de 7 zile;

Formulati contestatie impotriva valorii impuse in lista de intretinere in termen de 10 zile de la afisarea acesteia
Daca la nivelul asociatiei de proprietari va confruntati cu refuz clarificare situatie,,sesizati oficial serviciul sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria locala
Succes !
Multumesc mult ptr raspuns!!
acela a fost un exemplu ptr o luna oarecare. totalul este de 8340 lei restanta si penalitati , dar nu stiu cat am restanta totala si cat am penalitatile totale, nu stiu cum a scazut si cat a scazut din fiecare.
Pot cere sa nu mai imi puna penalitati sa ma pot achita mai repede ? Nu am puterea financiara sa dau sute de lei ptr penalitati care se tot maresc pe luna ce trece (logic), dar achit si nu scad , asta e problema ;((
Pot face cerere sa achit intretinerea mai intai ca sa nu mai ma penalizeze?
Pot cere sa mi se mai reduca suma datorata penalitatilor?
Referitor la penalitati,raspunsul este conditionat de natura penalitatilor
Daca penalitatile au fost aplicate de catre furnizorul de utilitati asociatiei de proprietari,valoarea penalitatilor se repartizeaza proprietarilor care se inregistreaza cu sume cu titlu de restanta
Daca penalitatile sunt aplicate de catre asociatia d eproprietari in temeiul disp art 49 din L nr 230/2007,comitetul executiv este competent sa analizeze si eventual sa dispuna exonerarea dela plata obligatiei achitarii acestora
Pot face cerere sa achit intretinerea mai intai ca sa nu mai ma penalizeze?

Exista dispozitie in vigoare care prevede concret ordinea de stingere a datoriilor,respectiv cele mai vechi
Atat timp cat va inregistrati cu debite=suma de baza+penalitati,din care achitati sporadic parte din valoarea acestora,in evidente veti ramane tot cu sume cu titlu de restanta care automat atrag alte penalitati
Realizati efortul sa achitati integral intreg debitul in evidenta,moment de la care nu veti mai avea sume restante,nu se vor mai aplica penalitati
Daca dv achitati numai o cota parte din debit,tot ramaneti cu restante
Achitarea penalitatilor este conditionata de natura acestora si de decizia comitetului executiv al asociatiei de proprietari
Penalitatile sunt strict date de asociatie , nu de catre furnizori!!!
Vreau o portita sa pot opri aceste penalitati care sunt imense , sunt de 2 ori suma datorata la intretinere!! nu voi reusi nici in 10 ani sa ma achit asa ;((
marinaalexandrescu, utilizator
Datele pe care le solicitati administartorului le gasiti (sau ar trebui sa le gasiti) pe lista de plata.
Pe lista de plata pe o coloana este suma de 139 lei intretinere, aceasta fiind pe ultima luna afisata; poate fi, de exemplu pe luna februarie si nu are nici o legatura cu penalizarile, care penalizari se calculeaza la restante, la sume datorate anterior lunii februarie. In partea de sus a liste este scris pe ce luna este lista.
Lucrand cu putinele date pe care ni le dati, iata cum se calculeaza penalizarile.
Daca suma totala de plata ca si cheltuieli de intretinere, este de 8340 lei, asa cum spuneti, aceasta cuprinde si cei 139 lei din ultima luna.
Penalizarile nu se calculeaza la cei 139 lei ci la 8340 - 139 = 8201 lei.
Aplicand penalizari de 0,2% la aceasta restanta de 8201 lei pentru ultimile 30 de zile rezulta 490 lei asa cum vi s-a calculat. Poate nu ne-ati spus exact sumele si difera cu cativa leuti, dar cu aproximare de 2 lei, penalizarile sunt corect calculate de administratorul dumneavoastra.
Ca sa puteti reduce treptat datoria ar trebui sa va propuneti o perioada de timp; de exemplu daca vreti sa achitati in 10 luni, ar trebui sa va faceti socotelile astfel: luna de luna sa achitati 10% din restante adica cel putin cate 834 lei. Apoi inca o suma pentru penalizari de inca 10% din totalul penalizarilor pe care nu ni le-ati prezentat; putem lua ca reper cei 490 lei ce se calculeaza acum pentru o luna iar aceasta suma va scade treptat pentru ca platind cate 834 lei la restanta de baza va scade baza de calcul a penalizarilor. Si apoi tot luna de luna sa achitati si intretinerea curenta, adica acei 139 le, de exemplu, pe utima luna.
Asadar ar trebui sa va propune si sa platiti in 10 luni aproximativ 1100 lei, poate 1200 lei in primele luni si scazand treptat pana la 900 lei in cea de a 10-a luna.
Altfel sigur ca o sa pedalati pe loc si datoria poate creste in continuare daca platiti sume mai mici.

Cat despre solicitarile dumneavoastra de a se sista calculul penalizarilor, de a fi scutit de penalizari..., acestea nu au nici un suport legal indiferent ca asociatia are de plata penalizari catre furnizori sau nu.