Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident usor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident usor

Un membru al familiei mele a neglijat reinnoirea politei rca si la un semafor a lovit bara unei masini. Cel lovit are casco si vrea reparatie completa pe aceasta directie. Ce poate pati persoana fara rca? Daca face urgent asigurarea si intra in vigoare abia maine ce se poate intampla? Multumesc
Buna Ziua. Polita RCA nu poate fi antedatata. Astazi masina nu a fost asigurata. Daca nu ati fost la Politie puteti incerca o solutionare amiabila: pagubitul va prezinta un deviz si dvs. il achitati. Sau mergeti sa faca o constatare la un service autorizat, vedeti ce suma ii comunica si o achitati.
ms
Atentie la devizul de reparatie. Acesta trebuie sa cuprinda numai reparatiile care sunt urmare directa a accidentului. Proprietarul autoturismului vrea sa profite de accident si sa faca si alte reparatii care nu au legatura cu accidentul.
ing. Ioan Ciobanu