Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonuri de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonuri de masa

O societate comerciala nu acorda bonuri de masa salariatilor care sunt angajati cu 1/2 norma daca sunt angajati cu 1/1 norma in alta parte; chiar daca la locul de munca cu 1/1 norma nu se acorda tichete de masa. Salariatii au dreptul la bonuri in aceste conditii la locul de munca cu 1/2 norma? Daca da, va rog sa ma ajutati cu prevederi legale. In Legea 142 nu am gasit precizari in acest sens. Multumesc.
Normele de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa

Art. 35
In cazul cumulului de functii, tichetele de masa pot fi acordate numai de catre angajatorii unde salariatii in cauza isi au functia de baza, potrivit legii.
Cum se decide care este functia de baza?
Functia de baza o declara salariatul la unul din locurile de munca pe care le are.
Multumesc!