Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident auto

Buna seara,
Acum 5 luni am avut un accident de masina in care am fost implicat, ca si sofer.
In timp ce conduceam autoturismul, pe fondul vizibilitatii reduse si al poleiului am derapat de pe carosabil apoi am lovit un stalp de curent pe care l-am si rupt.
La fata locului s-a prezentat politia care a intocmit proces verbal si mi-a testat alcoolemia, rezultatul fiind negativ. In acea seara, toti cei de la locul accidentului, inclusiv 2 angajati ai companiei de electricitate au zis ca de stalp o sa se ocupe asigurarea.
Astazi, dupa 5 luni am primit un plic de la compania de electricitate in care sunt rugat sa virez o suma de bani intr-un cont.
Mentionez ca asigurarea era pe numele unuia dintre parinti. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?
Multumesc!
Avand in vedere ca la data producerii evenimenrului detineati o polita rca valabila, asiguratorul este cel care despagubeste dauna provocata de dv.Nu are importanta ca masina este pe numele unuia dintre parinti.Le raspundeti in scris, cu confirmare de primire (sau direct la electrica ,cu nr de inregistrare)cu "recomanadarea " sa se adreseze companiei de asigurari.