Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie Alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie Alimentara

Buna seara. Sotul meu are o fetitade 13 ani din prima casatorie careia ii da 25% din venitul sau .Acum, de 2 luni ne-am mutat in Anglia si deja suntem terorizati de foata sotie care vrea 25% din venitul de aici. Ma puteti ajuta si pe mine, nu stim cum sa procedam si cat trebuie sa-i dam. Va multumesc
When a scris:

Cereti plata pensiei in natura daca mama insista.

E o chesti foarte utila, pe mama o degreveaza de a mai merge prin magazine cu copilul sa tot probeze tot felul de incaltari si haine, de exemplu. Mai bine sa o faca tatal. Eu l-am mai pus pe tatal copilului sa faca acest lucru. Din pacate insa nu a avut rabdare, a cumparat din al 2-lea sau al 3-lea magazin niste ghete, insa de primavara, in timp ce copilului ii trebuiau de iarna, groasei, imblanite.
Alina2011, utilizator
Alina2011 a scris:

When a scris:

Cereti plata pensiei in natura daca mama insista.

E o chestie foarte utila, pe mama o degreveaza de a mai merge prin magazine cu copilul sa tot probeze tot felul de incaltari si haine, de exemplu. Mai bine sa o faca tatal. Eu l-am mai pus pe tatal copilului sa faca acest lucru. Din pacate insa nu a avut rabdare, a cumparat din al 2-lea sau al 3-lea magazin niste ghete, insa de primavara, in timp ce copilului ii trebuiau de iarna, groase, imblanite. Ma bazasem pe cele de cu un an ianinte, dar nu il mai incapeau, il strangeau.

Ulterior nu a mai avut rabdare sa mearga cu copilul la cumparaturi, decat extrem de rar.

Alina2011, utilizator
Mai incercati, de obicei barbatii nu sunt asa de atenti ca femeile. De ce credeti ca ii vedeti cu listele de cumparaturi ale sotiilor in mana la supermarket? Cand il mai trimiteti sa ia ceva copilului, poate ii faceti o lista. Plus ca daca tot ia ceva gresit, poate reusiti sa schimbati dupa, dar asa se va simti mai responsabilizat poate si copilul va vedea ca tata se ocupa de el.