Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sancțiune de la poliția locală.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sancțiune de la poliția locală.

Salut,locuiesc într-un bloc înconjurat de case,blocul este înregistrat pe o stradă,casele pe altă stradă,dar au ieșire și către bloc.Una dintre ele are garaj pe partea cu blocul.Din cauza aglomerației,azi-noapte am parcat în dreptul acestuia și m-am trezit cu citație de la poliția locală.Juridic aceștia au dreptul să mă tragă la răspundere pentru această faptă?
Legea politiei locale. Legea 155/2010

Art. 7
In domeniul circulatiei pe drumurile publice, politia locala are urmatoarele atributii:
h) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar;

[ link extern ] /
Eram parcat, în parcarea blocului,casa respectivă are adresa pe str. paralelă.Dacă toate casele ar avea două ieșiri,unde am mai parca?
Din relatare se intelege ca ati parcat in fata garajului. Daca este asa atunci ati blocat accesul proprietarului si din acest motiv a chemat PL.
Întrebarea este: dacă proprietarul nu are declarate ambele ieșiri?
Ema1998, utilizator
Puteti afla contestand procesul verbal.