Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransarea de la sistemul centralizat CET
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransarea de la sistemul centralizat CET

Buna ziua !
Am o mare problema, am inceput demersurile pentru debransare si montarea unei centrale de apartament. Am solicitat sectiei de termoficare de care apartin ( C.E.T. RM. VALCEA ) debransarea efectiva de la coloanele de incalzire ale radiatoarelor si debransarea de la instalatia de apa calda de consum. Am optinut acordul favorabil. Am obtinut acordul vecinilor, sus,jos,stanga,dreapta si apoi am adresat o cerere catre Asociatia de proprietari, pentru obtinerea acordului de principiu, adica pentru acord definitiv , asociatia imi solicita o serie de masuri pe care va trebui sa le iau,...Presedintele asociatiei a refuzat sa-si de acceptul, pe motiv ca cererea cu semnaturile de la vecini sunt vechi (nu sunt luate in acelasi an ) nu sunt valabile deoarece cererea este redactata de mine catre vecini si trebuia sa fie cerere standar,data de CET S.A De la vecini nu mai am cum sa iau semnaturile deoarece i-a intors in potriva mea...adunarea generala a mai pus o conditie absurda ...atata timp cat nu locuieste nimeni in apartament sa nu se aprobe debransarea de la caldura si apa calda menajera...
PS: dar anul trecut inainte de a se incepe furnizarea caldurii in sistemul centralizat, am efectuat propriu-zis debransarea (ilegal),radiatoarelor de la coloane si am instalat centrala termica cu toata instalatia de apa aferenta, care de atunci este in presiune. Inca nu am proiectul de gaze avizat, drept pentru care centrala inca nu functioneaza. SUNT IN CONTINUARE PUS LA PLATA DESI SUNT DEBRANSAT ILEGAL>>>NU BENEFICIEZ DE CALDURA SI APA CALDA...
CE POT FACE?
Cu stima,
EDUARD
Daca v-ati deconectat ilegal, trebuie sa va asteptati sa fiti pus la plata caldurii in continuare.
Cat despre apa calda, nu veti avea consum, daca apartamentul este nelocuit, asa ca deconectat sau conectat nu veti plati apa calda.

Nu aveti ce face daca la nivelul asociatiei nu gasiti intelegere, iar vecinii au fost influentati.
Incercati sa negociati in continuare si sa acceptati si conditiile asociatiei.
Foarte simplu si frumos. Motivul invocat de CET pentru care refuza debransarea este ca apartamentul dumneavostra iarna ar racii apartamentelele din jur, de asta CET necesita o serie de pasi care vor urma cam un an, intr-um mod abuziv tipic tarii noastre.

Pasii sunt - presupuneti ca nu v-ati debransat si mergeti la primarie si o reprezentanta CET spuneti ca doriti debransarea - anuntarea intentiei si cereti instructiuni - fara sa le spuneti ca v-ati debransat

Le veti primi la o luna dupa si vor fi o serie de pasi

Cerere standard - cu semnaturile de la vecini
demostrarea instalatiei unei centrale termice - prin factura
Puteti incerca aici si sa vorbiti cu firma care poate face ea debransarea (unele se ocupa si de acte)
Inca cativa pasi absurzi

situatia este in felul urmator, o sa treaca anul si nu o sa va primeasca hartiile ca sunt prea vechi - strategie intentionata evidient

Daca sunteti la punctul asta explicatiile veciniilor ca faptul ca aveti centrala nu le va mari consumul de energie termica ci micsora deoarece locuinta dumneavoastra o va incalzi prin pereti pe a lor

Daca nu reusiti nici asa reluati procedura cerand o debransare PARTIALA , declarati un singur calorifer si asta este

CET se bazeaza pe ignoranta veciinilor carora le spune ca daca dumneavoastra va debransati le veti fura energia termica, de asta legal se cere o centrala. Partea proasta este ca veti platii oricum tevile comune care impotriva vointei si nevoiilor dumneavoastra vor incalzi spatiul prin care trec

Din pacate tot cu frumosul trebuie, spaga obligatoriu la presedintele administratiei ca o sa il stresati mult de fiecaredata cand incercati sa faceti dosarul

Dosarul nu se accepta decat pana intr-o data absurda gen 15 augus sau ceva de genul asta ca daca nu "nu mai aveti timp sa faceti debransarea"

La CET veti fi luat peste picior si speriat cu comentarii de gen daca crapa tevile de apa rece dar daca pierd caldura vecinii s.a.

Ideea este ca in final o debransare partiala este posibila chiar daca aceasta are un calorifer cu 4 elementi ramas

Deoarece CET este a statului nu veti gasi un avocat care sa va ajute, deoarece justitia este tot a statului si statul is protejeaza interesele... dar daca incercati aveti sanse sa fiti debransat eventual

Totusi pasii sunt obligatorii si intortocheati, este bine sa fiti politicos cu primaria, vecinii, presedintele, CET si sa le explicati veciniilor ca daca semneaza ei nu vor platii mai mult dar daca nu semneaza dumneavoastra veti platii 300RON degeaba ca aveti centrala

O alta alternativa este sa va aliati cu un alt vecin sau 2 cu posibilitati, sa debransati blocul de la incalzire - prin asociatia de proprietari si sa pompati dumneavoastra contracost apa calda in tevile comune ramase dupa debransarea blocului - adica sa luati apa rece cum o aveti si sa o incalziti prin centrala, iar apoi sa o evacuati in retea. Probabil ca suna absurd, dar in functie de marimea blocului, numarul de apartamente, tipul de centrala si eficienta, aveti o sansa reala sa iesiti mai ieftin

Inca o optiune este sa incercati sa debransati blocul si sa montati o centrala pentru bloc la subsol impreuna cu ceilalti locatari, iarasi suna absurd dar daca toata lumea participa v-ati amortiza costurile in 5-10 ani. Totusi aici CET poate sa taie apa rece pentru neplata incalzirii si neplata incalzirii este singura modalitate de a debransa blocul in sine, asta sau asociatia de locatari daca exista unitate si prezenta

Ce este important de retinut este ca nu puteti sa legalizati debransarea fara un grup mare de oameni -vecinii+cet_primarie, puteti explica situatia reala dar nu puteti sa tipati la ei. O singura semnatura lipsa inseamna reluarea procedurii in cateva luni deci va trebuii discutat si convins pe toata lumea in avans

Pe partea cealalta si cu toate acestea CET poate sa va respinga dosarul fara motiv de cateva ori, bazandu-se pe tehnicalitati, debransarea inseamna 300RON /luna pe timpul iernii pe apartament si majoritatea caldurii se pierde pe transport deci daca un bloc pierde 50% din locatari prin debransare la o conducta de 30-50 de metrii si ei la randul lor pierd bani.

Acum cu nu locuieste nimeni acolo este problema deoarece prin lipsa prezentei fizice daca nu e nimeni sa porneasca centrala, vecinii ar pierde caldura ceea ce la randul lor ar trebui sa plateasca cam 100 RON pe luna in plus pentru aceiasi incalzire - prin peretii comuni se pierde caldura, costul scazut la dumneavoastra prin debransare inseamna cost ridicat la vecini de asta sunt intorsi impotriva dumneavoastra, aici puteti rezolva lasand instalatia pornita (daca are lampa de veghe) la o temperatura scazuta, pe partea cealalta costurile se simt in aceasta situatie, deci in orice caz trebuie gasita o solutie de mijloc si daca chiar nu merge, cumparati 2 calorifere si bransatiile la coloana comuna, acestea vor incalzii 2 camere pe timpul iernii si optati pentru o debransare partiala. Nu aveti ce sa faceti in lipsa suportului de la asociatie dar puteti incerca sa gasiti aliati care gandesc similar, sau puteti incerca sa oferiti bani pentru semnaturi explicand situatia
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Acum ironia situatiei este ca am si eu un caz cu CET valcea, este foarte similar, optiunea pentru care vom opta este o analiza infrarosu de pierdere tehnica -necesita echipament specializat si o echip specializata, la iarna peste o luna vom pune in functiune centrala omului si vom face poze pe toate fatetele blocului, vom efectua calcule si vom prezenta rezulatele, este strict teoretic momentan, dar daca ati vazut gaurica mica prin care intra apa in calorifer cand le-ati scos puteti sa intelegeti ca teoria noastra este ca incalzirea este mediocra si ineficienta, in baza la ce gasim daca se dmonstreaza corect analiza de pierdere termica, peroana in cauza va prezenta asociatiei documentatia si va incerca sa ii convinga ca pe viitor si dansi vor dori o centrala pe gaz, in esenta una mica cu montare duce la 60 de milioane vechi - o suma pe care o recuperezi in 5 ani + gaz care este ieftin sa zicem +1 an, daca intradevar este asa atunci intr-un eventual viitor si vecinii ar dori aceste semnaturi chiar daca acum e numai unul

Nu pot vorbi din experienta, nu am facut inca masuratorile si calculele, persoana in cazua are nevoie doar de 2 din 4 oameni si iarna aproape ca a venit, mentionez doar fugitiv pe final ca nu sunteti singurul in aceasta situatie. Aceiasi problema, a obtinut aprobarea de la vecini a semnat presedintele (prietenos in cazul asta) si la CET i-au zis ca nu e stas, a trebuit refacuta anul urmator, pana in perioada de depunere si cand a depus-o, ca cererea e veche si intre timp s-a mutat un om si celalalt a murit si tot asa, presedintele s-a razgandit ca el o semneaza la final doar dupa ceilalti si trebuie toti 4 si din una in alta

Nu stim daca o sa functioneze planul inca dar cei de la CET au o strategie foarte solida la baza, acuza lucruri absurde, au si puncte solide in rationament dar te fac sa te simti parca furi, in loc sa ii instintezi ca te-ai debransat vor o lista lunga de considerente
Borhes John, utilizator
Stimate domn conu1973 spre deosebita mea placere va aduc la cunostinta urmatoarele:

[ link extern ]

am rugamintea la dumneavoastra sa reveniti aici cu un mesaj daca a functionat, pe scurt debransarea nu aduce "modificari" sistemului de incalzire, deci nu necesita analiza tehnica pe care dansi o cer

Am contactat cateva firme de centrale termice care au spus ca dansi se ocupa si de debransare in cazul in care nu ati rezolvat inca, puteti apela la una din vecinatatea dumneavoastra sa se ocupe de acte contracost

Mentionez ca tocmai am aflat acestea si nu sunt asociat in nici un fel cu o astfel de firma

Daca asociatia/CET refuza in continuare puteti soma in instanta asociatia, in urma depunerii cereri sau puteti da optiunea CET-ului sa va acorde avizul de debransare sau sa demonstreze ca apa ajunge la dumneavoastra la temperatura legala (lucru foarte complicat) - am mai gasit un caz unde a dat roade aceasta

Legal daca dansi va someaza in instanta procesul va fi civil iar amenda de debransare "ilegala" este 500-1000 RON, pe scurt pe ei i-ar costa mai mult judecata decat pe dumneavoastra amenda. Cel mai rau lucru care poate sa se intample in instanta este sa va "forteze" judecatorul sa va rebransati+amenda, dar sunt sanse mici la aceasta optiune

Va doresc mult succes, sper sa reveniti cu un mesaj de succes (si o poveste frumoasa) cand va este convenabil