avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

un tanar de 22 ani, urmeaza sa sustina examenul de licenta in iulie 2016, la terminarea a 4 ani de studii superioare.
1. pana in ce luna trebuie tatal sa ii plateasca pensia de intretinere, tinand cont ca anul universitar incepe la 01 octombrie si se termina pe 30 septembrie? unitatea considera ca la sustinerea examenului de licenta isi pierde calitatea de student.
2. daca de la data de 01 octombrie 2016 se inscrie la master si lucreaza( realizeaza venituri din drepturi salariale) poate sa mai beneficieze de pensie de intretinere pana la varsta de 26 ani?
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 22:58, 4 Iulie 2016
Pana la sfarsitul anului universitar i se datoreaza pensie de intretinere.

Daca isi continua studiile, atunci pensia va fi platita pana la 26 de ani.
gerberga a scris:

Pana la sfarsitul anului universitar i se datoreaza pensie de intretinere.

Daca isi continua studiile, atunci pensia va fi platita pana la 26 de ani.


va rog sa ma ajutati cu un temei legal, de care se poate folosi copilil meu, la unitatea platitoare de pensie de intretinere, in sensul ca anul universitar se incheie , din punct de vedere legal, la 01.10.2016!
unitatea platitoare l.a anuntat ca cu luna iulie 2016, nu mai beneficiaza de pensie de intretinere, deoarece a sustinut examenul de licenta, pe care l.a si luat.
jenip1 a scris:

2. daca de la data de 01 octombrie 2016 se inscrie la master si lucreaza( realizeaza venituri din drepturi salariale) poate sa mai beneficieze de pensie de intretinere pana la varsta de 26 ani?

Nu mai are dreptul legal la pensie de întreținere dacă are venituri salariale.
De pensie beneficiază potrivit legii, numai cei aflați în nevoie. El odată devenit salariat pe picioarele lui, nu mai se află în nevoie.
(Art. 529 din NCC, alin. 1.)
va multumesc pentru raspuns! dar intrebarea era alta!
va rog sa imi raspundeti la intrebarea de astazi din 04.07.2016
odata ce a sustinut lucrarea de licenta si a promovat acest exame, se considera incheiat anul universitar.
se putea cere pensie alimentara in continuare, daca fiul dvs ar urma din luna octombrie, asa cum ati si specificat de altfel, cursuri de masterat.
dar daca se va angaja , nu va mai beneficia de pensie alimentara.

Alte discuții în legătură

Pensie de intretinere Alina Theodora Alina Theodora Buna seara! Parintii mei sunt divortati si eu beneficiez de o pensie de intretinere de la tata. Sunt inca studenta, anul acesta termin facultatea si voi avea ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere student- finalizare studii ContSters359971 ContSters359971 Buna ziua. As avea o intrebare legata de pensia alimentara: daca termin anul acesta facultatea pana cand mai exact trebuie sa primesc pensie? pana in ziua cand ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere jenip1 jenip1 Bună seara! Fiul meu de 25 ani ă terminat cursurile la zi - master- în iunie ă susținut dizertație . A primit pensia de intretinere si luna aceasta , ... (vezi toată discuția)